«Недипломатичний» дипломат: як український експосол Андрій Мельник викликав фурор у Німеччині

Андрію Мельнику байдуже, що на нього ображаються, адже з його точки зору, публічне приниження – найефективніший спосіб отримання термінової військової допомоги, оскільки щодня гинуть десятки українських солдатів

Андрій Мельник

«Краще закрий свій лівий рот», – написав український експосол у Німеччині Андрій Мельник у Твіттері німецькому політику, який критикував український полк «Азов». Як повідомляє Der Spiegel, він вигукнув недипломатичний епітет, коли глава комітету із закордонних справ німецького парламенту покидав ток-шоу, в якому вони обидвоє брали участь. А канцлера Німеччини Олафа Шольца Мельник назвав «ображеною ліверною ковбасою» за відмову відвідати Київ на тлі конфлікту через зв’язки президента Німеччини з Росією. Але Мельник, який обіймав посаду посла України у Німеччині з 2014 року, не вибачається. Про це йдеться в аналітичній публікації The Washington Post, повідомляє Foreign Ukraine.

«Мені начхати, що вони думають. Я тут не для конкурсу краси. Якщо хтось почувається скривдженим, мені все одно. Моє єдине завдання – розповісти людям правду про те, що відбувається, і про цю катастрофічну ситуацію в моїй країні», — пояснює свою поведінку Мельник, вбраний у жовту краватку і накрохмалену синю сорочку, яка перегукується з українським прапором, що майорить над галявиною.

Відвертість Мельника викликала фурор у розважливому світі німецької політики, але його тертя з німецьким політичним істеблішментом також віддзеркалює напруженість у відносинах між Україною та Німеччиною.

Україна займає жорстку позицію щодо своїх союзників у боротьбі з Росією, кидаючи їм виклик, а не благаючи зробити більше. І хоча Берлін виступав як ключовий партнер, він також став заклятим ворогом Києва №1.

Від темпів постачання зброї до своєї неохочої позиції щодо нафтових і газових ембарго, Німеччина неодноразово не виправдовувала очікувань України.

А 46-річний посол у Берліні став одним із найгучніших критиків Німеччини.

Мельник вважає публічне приниження – найефективнішим способом отримання допомоги на тлі того, що він описує як політичну інерцію, навіть незважаючи на те, що Росія відвойовує територію України.

«Німеччина, принаймні, коли йдеться про Україну, ухвалює рішення лише під тиском. Лише коли ви вимагаєте публічно, і коли ви намагаєтеся публічно пояснити, і коли якийсь час точаться дебати, тільки тоді у вас є рішення», – вважає Мельник.

У квітні після кількох тижнів напружених дебатів про те, чи відправляти важке озброєння Україні, Шольц зрештою схвалив постачання зенітних машин німецького виробництва. Але за два місяці важке озброєння з Німеччини досі не прибуло в Україну. Мельник не втрачає можливості дорікнути за це.

«Німеччина – це чемпіон світу з оголошень, а пізніше нічого не робить, – сказав він, беручи полуницю з миски перед собою.

Тому він прагнув посилити тиск у засобах масової інформації. За підрахунками його офісу, до вторгнення Росії 24 лютого він дав близько 800 інтерв’ю засобам масової інформації. Наразі його помічники просто збились з рахунку.

Але, граючи роль наполегливого критика та відмовляючись від звичайних дипломатичних тонкощів, він також став об’єктом критики.

З’явившись на головному політичному ток-шоу Німеччини, він зіткнувся з публічним інтелектуалом Харальдом Вельцером, який закликав припинити постачання зброї в Україну.

Вельцер назвав його «неймовірно агресивним із співрозмовниками».

За словами Вельцера, історія Німеччини впливає на настрої в країні щодо постачання зброї.

«Війна, яку ми пережили, стосувалась кожного покоління», – сказав Вельцер.

«Ви знаєте, скільки людей нацистська Німеччина вбила в Україні? Ваші предки вбили 10 мільйонів людей у ​​моїй країні» – втрутився Мельник.

А пізніше був епізод із ліверною ковбасою, після якого пролунали заклики до вибачень із боку широкого кола німецьких політиків.

«Тональність недоречна. Навіть, в особливій ситуації дипломатичні представники мають поводитися належним чином стосовно державних чиновників», – заявив в інтерв’ю німецькій новинній мережі RND депутат від християнсько-демократичної партії Йоганн Вадефуль.

І хоча прямолінійний стиль Мельника, можливо, зробив його фаворитом засобів масової інформації, він викликав роздратування у частини політичного істеблішменту.

«Я думаю, що зараз він трохи перегнув палицю. Він регулярно веде себе за межами можливостей та вимог посла. Ви не можете як посол щодня нападати на главу уряду чи держави», – сказав один німецький політик, на умовах анонімності.

Мельник каже, що йому не вдалося домовитися про зустріч із радником Шольца із зовнішньої політики та безпеки Єнсом Плетнером, незважаючи на численні прохання.

«Це його рішення. Я шукаю інші шляхи», – сказав Мельник, зазначивши також, що у нього досі хороші робочі відносини з канцелярією.

Плетнер відмовився від коментарів. Німецький чиновник на умовах анонімності, щоб обговорити дипломатичні відносини, сказав, що Мельник кілька разів відвідував канцелярію останнім часом.

Шольц, відомий вкрай обережним публічним стилем, багато в чому протилежний Мельнику. Він ухиляється від відвертих заяв і здебільшого не занурюється у війну в Україні з головою.

В один із найсміливіших моментів, через три дні після початку війни, Шольц оголосив «Zeitenwende» або поворотний момент для Німеччини, оскільки російська агресія змінила реальність безпеки на континенті. Він оголосив про значне збільшення витрат Німеччини на оборону та відмовився від червоної лінії щодо постачання зброї до зон конфліктів.

«Це був один з дуже небагатьох днів за останні дні, коли я відчував себе щасливим», – сказав Мельник.

Але тепер посол переймається тим, що Шольц навіть не може змусити себе сказати, що Україна має виграти війну. Натомість, канцлер заявив, що Росія не повинна перемагати — різниця невелика, але, на думку деяких, є суттєвою.

За словами Мельника, Німеччина може продемонструвати, хто має перемогти, постачанням зброї.

Українські солдати тренувалися у Німеччині з гаубичними системами Panzerhaubitze 2000 після того, як Берлін пообіцяв відправити 7 таких систем. Але Мельник стверджував, що Україні потрібно від 800 до 1000 таких систем, щоби переломити ситуацію на фронті.

Хоча Німеччина зобов’язалася відмовитися від російської нафти до кінця року, Мельник сказав, що мораторій на російський газ стане ключем до тиску на Москву, хоч би яким болючим він був для Європи. Якщо Німеччина призупинить закупівлю газу на три місяці — і пов’язані з ним платежі — «подивимося, чи Путін змінить свій курс чи ні», — сказав він. — Я впевнений, що він би це зробив.

У той час як недоброзичливці Мельника звинувачують його в тому, що він ніколи не задоволений, посол вказує на імпульс на полі бою та необхідність терміновості, оскільки щодня гинуть десятки українських солдатів.

«Росія перемагає. Не просто захоплюючи нові території, але знищуючи все, що там є, вбиваючи людей, депортуючи людей, перетворюючи цілі райони на місячний ландшафт. Мені не подобаються бурі чи тролі. Але для мене має значення: допоможе Німеччина чи ні?», – резюмує Мельник.