Відбудова України після війни: скільки потрібно на це грошей та часу

Руйнування після російського вторгнення вже обчислюються сотнями мільярдів євро, а відновлення та реконструкція триватиме понад 10 років

Війна в Україні ще триває, але влада країни, як і Євросоюз, уже планують відбудову. До втрат належить не лише шкода інфраструктурі, але й втрата потенціалу підприємств, зміна природного середовища, втрачені роки навчання та демографічна криза. Фахівці починають розробляти можливі сценарії. Скільки коштуватиме відновлення України і як багато часу це вимагатиме? Таким питанням задаються в аналітичній публікації Money PL, повідомляє Foreign Ukraine.

Які українські міста найбільше постраждали?

Ілюстрації з Харкова, Донецька, Ірпеня та Маріуполя стали символами війни в Україні. Зображення цих та інших міст, околиць Києва та українських сіл публікувались у ЗМІ як свідчення величезної шкоди, завданої російськими атаками. Насправді, вони означають знесення і параліч майже всієї країни.

Бородянка – одне з найбільш постраждалих міст Київської області. Росіяни руйнували це місто не лише за допомогою танкових обстрілів. На початку квітня місто було визволене українськими військами після виходу росіян. Багато споруд було повністю зруйновано. Це пов’язано не тільки з бомбардуванням, а й з викликаними ними пожежами, що зашкодили конструкції будівель.

Як відновити Україну? Масштаби збитків оцінили фахівці Київського національного університету будівництва та архітектури. Вони повідомляють, які будівлі можна врятувати, а які придатні для знесення. Небезпечним явищем є заселення українців у пошкоджені будинки та квартири, незважаючи на ризик обвалення. Подібні великі пошкодження спостерігалися в Ірпені та Бучі. Тим не менш, будівлі, пошкоджені обстрілом, можна відновити, і у них можна ще проживати.

Оцінка втрат в Україні: скільки вони коштуватимуть?

Оцінити втрати в Україні, яка охоплена війною, – завдання не з легких. Масштаб збитку настільки величезний, що сума завжди буде неадекватною реальності. Понад те, в деяких регіонах країни досі триває війна. Оцінка втрат, як і раніше, ускладнена, зокрема через труднощі з доступом до надійних джерел інформації. Також варто зазначити, що обидві країни, і Росія, і Україна, використовують дані як зброю в інформаційній війні.

Однак, наприкінці травня міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що втрати інфраструктури в Україні, спричинені війною, розв’язаною Росією, становили від 30 до 40 мільярдів доларів. Президент України Володимир Зеленський під час виступу на Всесвітньому економічному форумі у Давосі заявив, що, на його думку, відновлення України після війни коштуватиме 5 мільярдів доларів на місяць.

Реконструкція України – це просто будівлі?

Немає сумніву, що війна в Україні асоціюється у нас, насамперед, із зруйнованими будинками, розбомбленими вулицями та містами із завалами на вулицях. Проте, втрати набагато більші. Міністр навколишнього середовища України Руслан Стрілець оголосив у середині травня, що український уряд добиватиметься компенсації від російської влади в міжнародних судах за шкоду, завдану навколишньому середовищу. Політик згадує, що російські військові завдають ударів по нафтобазах, ТЕЦ та хімічних заводах, що негативно позначається на екосистемі. Знищуються важливі природні території, горять ліси та забруднюються води.

Відновлення економіки України

Людські втрати, втрати освітнього потенціалу, зруйновані міста та порушена екосистема – це лише верхівка айсбергу. Українська економіка відновлюватиметься роками. За оцінками ООН, половина українських підприємств припинила роботу під час війни, а інші працюють, але нижчі від свого потенціалу. Чи має Україна, внаслідок цих подій, шанс сподіватись на військові репарації від Росії? На думку економістів, це малоймовірно. Проте важко передбачити, які пропозиції з’являться на столі переговорів після перемоги України.

За оцінкою економіста Віктора Циренникова, сума збитків, яких Україна зазнає в 2014–2026 роках, може становити до 1,3 трлн доларів. Важко уявити, що Росія платитиме такі гроші. Україна пов’язує великі надії з Європою та налагодженням економічного співробітництва з країнами ЄС. Уряд покладатиметься на підтримку західного світу у відновленні України. Європейський Союз вже оголошує про фінансову підтримку з боку держав-членів ЄС та міжнародних партнерів, а також про інтеграцію української економіки з її внутрішнім ринком.

На думку експертів, економіка України також зазнає внутрішньої реконструкції. За словами Яцека Пєхоти, президента Польсько-Української торгової палати, нова економіка України, яка будується у повоєнних реаліях, не може знову ґрунтуватися на важкій промисловості. Тому він не передбачає повернення до економіки з переважанням важких секторів, де більшу частину ВВП складали: гірничодобувна промисловість, металургія, важка хімія та енергетика. Україні доведеться орієнтуватись на нові технології.

Відкриття Україні дороги до ЄС може стати добрим стимулом для реформ та модернізації. Також може бути важливо підвищити ефективність економіки, ґрунтуючись на нових «зелених» технологіях. Є непоганий шанс, що членство України в ЄС стане мотивацією для українських посадовців, які ухвалюють рішення, та підприємців у відновленні нової України.

Чи повернуться біженці до України?

На початку війни, у лютому, березні та квітні, польсько-українські кордони були переповнені. За даними ООН, станом на 20 квітня 2022 року кількість українських біженців перевищила 5 млн людей. Зараз, через кілька місяців, чисельність біженців зменшується з кожним днем. Більшість з них вирішила повернутися додому, зокрема у звільнений Київ.

Дані прикордонної служби свідчать, що кожного дня на батьківщину повертаються понад 20 тисяч громадян України. Згідно з опитуваннями, переважна більшість хоче повернутися на батьківщину, коли там буде безпечно. Однак не всі оголошують, що повернуться. Криза українських біженців та її наслідки сильно відчуватимуться в країні після війни.

Відновлення України не може відбуватись без українців. Експерти попереджають, що державі загрожує демографічна криза, спричинена від’їздом великої кількості жінок та дітей. Біженці, будуючи нове життя в інших країнах, вирішать залишитися там. Після перемоги до них приєднаються і багато чоловіків, які воювали на фронті.

Однак, це не єдина проблема. Україні також доведеться боротися із низьким приростом народжуваності. Бебі-бум, який спостерігався після закінчення Другої світової війни, навряд чи спостерігатиметься після закінчення війни в Україні через значне падіння рівня життя громадян.

Скільки часу потрібно на відновлення України? Це, звісно, ​​питання років. Єврокомісія створює міжнародну програму допомоги Україні у житловій сфері. Згідно з проектом, процес відновлення може тривати понад 10 років. І йдеться не лише про будівлі та інфраструктуру, але й про економіку, освіту тощо.

Руйнування після російського вторгнення вже обчислюються сотнями мільярдів євро. Неможливо оцінити, скільки це буде остаточно та реально. Відомо, що відразу після закінчення війни матиме значення негайна фінансова підтримка, а також інтеграція України з ЄС та відновлення України у поєднанні із боротьбою з корупцією та реформами українського уряду.