Чи побачимо ми північнокорейські війська на сході України?

Для Північної Кореї участь її збройних сил у військових діях в Україні була б далеко не безпрецедентною, оскільки вони уже воювали у В’єтнамі проти Сполучених Штатів і у численних війнах на Близькому Сході

Повідомлення з низки російських джерел і самопроголошених «Донецької та Луганської народних республік» на сході України вказують на те, що Північна Корея може розгорнути свої збройні сили в Україні. Пхеньян визнав і встановив дипломатичні відносини з двома сепаратистськими республіками 13 липня, а через кілька днів стало відомо, що північнокорейські робітники будуть скеровані для підтримки зусиль з відновлення на сході України. Східноазіатська держава також потенційно підтримає так звані «трибунали з військових злочинів у Донецьку» та візьме участь у них. Повідомлення про плани відправлення військових КНДР до Донецька та Луганська з’явилися у ЗМІ псевдореспублік, перш ніж отримати більш широкий розголос на російському державному телеканалі «Перший канал». Про це йдеться в аналітичній публікації А.Б.Абрамса, магістра Лондонського університету на сторінках The Diplomat, повідомляє Foreign Ukraine.

Для Північної Кореї участь її збройних сил у військових діях в Україні була б далеко не безпрецедентною, оскільки вони уже воювали у В’єтнамі проти Сполучених Штатів і у численних війнах на Близькому Сході. Північна Корея надавала допомогу супротивникам США, не надаючи персоналу на передовій, у багатьох конфліктах, починаючи від прикордонної війни в Південній Африці та закінчуючи ірано-іракською війною. Зокрема, Пхеньян надав іранській армії найбільш дальнобійну артилерію в регіоні, а також основну частину свого арсеналу балістичних ракет. Якщо Пхеньян повірить, що його збройні сили можуть суттєво вплинути на хід війни в Україні, він може значною мірою сприяти зосередженню уваги Заходу на Східній Європі, а отже, подалі від Східної Азії, одночасно чинячи подальший тиск на Сполучені Штати, з якими він офіційно перебуває у війні.

Участь КНДР також надасть цінний досвід у боротьбі з українськими збройними силами, які отримали від НАТО обладнання на десятки мільярдів доларів і діють за допомогою американської розвідки, радників і навчання. Будь-яке розгортання військ КНДР, ймовірно, фінансуватиметься Росією, що потенційно сприятиме кращому доступу до російських товарів, військової техніки та іншої економічної підтримки.

На відміну від Китаю та Ірану, які демонструють офіційно нейтральну позицію у російсько-українській війні, заявляючи про те, що вони можуть надати безпілотники чи інше обладнання російським військовим, Північна Корея рішуче стала на бік Москви. Поряд з Еритреєю, Білоруссю та Сирією, Північна Корея була однією з чотирьох іноземних країн, які проголосували проти засудження російського вторгнення в ООН. Таким чином, ця країна може бути єдиним доступним джерелом іноземної зброї для Росії, крім Білорусі, оскільки, окрім Китаю та Ірану, Північна Корея є однією з небагатьох країн поза західною сферою впливу зі значним оборонним сектором, здатним забезпечити значні вигоди для РФ.

У той час як Пекін і Тегеран наразі наполягають на покращенні зв’язків із західним світом, Північна Корея десятиліттями ставала свідком набагато жорсткішої позиції проти неї з боку західних країн, а Пхеньян перебуває під такими суворими санкціями, що підтримка РФ у війні проти України, його не лякає. Імовірність того, що це може допомогти прокласти шлях до більшої економічної інтеграції з Росією, таким чином підриваючи зусилля Заходу із ізоляції обох економік, також залишається значною.

Економічні відносини з «ДНР» та «ЛНР» також можуть надати низку важливих можливостей. Оскільки сепаратистські регіони не є державами-членами ООН, жодна з них не буде зобов’язана виконувати резолюції Ради Безпеки ООН щодо санкцій проти Північної Кореї – залишаючи їх єдиними територіями у світі, з якими східноазіатська держава зможе вільно торгувати. Надання широкого спектру північнокорейських товарів і послуг, починаючи від іноземних працівників і закінчуючи артилерійськими системами, не буде заборонено, як це було б заборонено для держав-членів ООН, таких як Росія.

Сила спеціального призначення, армія та, можливо, деякі частини артилерійських сил Північної Кореї значно більші, ніж російські. І концентрація на кількох конкретних напрямках наземної війни з часів холодної війни призвела до того, що північнокорейська армія затьмарила російську за кількістю ключових можливостей. Яскравим прикладом, який вперше було зазначено 23 липня, є реактивні артилерійські системи КНДР, а саме KN-09 і KN-25, які мають більший радіус дії, ніж будь-який іноземний конкурент за межами Китаю. Вони можуть похвалитися в кілька разів більшим радіусом дії, ніж їхні російські аналоги або американські HIMARS, які створили значні проблеми для російських військ після того, як були поставлені в Україну.

Офіцери північнокорейської артилерії вже діяли разом із сирійською армією у війні в Лівані та в операціях проти повстанців у 2010-х роках і можуть бути одними з перших з особового складу, відправленими на схід України. Їхній вплив був би особливо значним, якщо б вони розгорталися поряд з місцевими артилерійськими системами, які могли б досягти Донбасу через територію Росії.

Окрім артилерійських підрозділів, підрозділи спецпризначення Північної Кореї потенційно можуть зіграти ключову роль в Україні, зважаючи на їхнє розгортання для антиповстанських операцій у Сирії. Північна Корея має найбільший спецназ у світі, чисельність якого коливається від 180 000 до 200 000 осіб. У британських оцінках вони були описані як «високо вмотивовані, політично добре індоктриновані та добре навчені…». Очікується, що ці «підрозділи будуть постійно проявляти ініціативу, перетворювати всі непередбачені події на свою користь і просувати все для досягнення своїх цілей незалежно від ціни». Два загони спецпризначення Північної Кореї, розгорнуті в Сирії у 2010-х роках, вважались «смертельно небезпечними» на полі бою. Навчені діяти в тилу ворога, який набагато краще оснащений та навчений, ніж українська армія, їх розгортання може мати значний вплив на полі бою залежно від того, наскільки ефективно вони зможуть інтегруватися з російськими та донбаськими підрозділами.

Згадки про те, що північнокорейський персонал збирається приєднатися до фронту в якості добровольців, вказує на те, що його розгортання може офіційно відбутись у складі Корейської народної армії – збройних сил країни і це нагадує попереднє втручання Китаю в Корейську війну, коли Пекін скерував свої збройні сили під командуванням Народної армії. Це також допоможе уникнути офіційної війни Північної Кореї з Україною та її іноземними союзниками. Тим не менш, розгортання особового складу з КНДР призведе до безпосереднього зіткнення із збройними силами США та інших західних держав. Збройні сили Північної Кореї та США воювали в минулому у багатьох конфліктах, а останнім часом у Сирії. Україна потенційно може стати найбільшим полем бою між США та КНДР за останні 70 років.