Чому російське вторгнення в Україну є першою «комерційною космічною війною»?

Війна чітко продемонструвала цінність комерційних супутникових зображень для національної безпеки, здатність комерційних супутникових зображень сприяти прозорості та важливість не лише національної космічної потужності, але й космічного потенціалу союзників

Супутники, які належать приватним компаніям, зіграли несподівано важливу роль у війні в Україні. Наприклад, на початку серпня 2022 року зображення приватної супутникової компанії Planet Labs показали, що нещодавня атака на російську військову базу в Криму завдала більшої шкоди, ніж Росія доповідала в публічних звітах. Президент України Володимир Зеленський назвав такі втрати як свідчення прогресу України у війні. Про це йдеться в аналітичній публікації Маріель Боровіц, доцентки кафедри міжнародних відносин Технологічного інституту у Джорджії (США) на сторінках The Conversation, повідомляє Foreign Ukraine.

Маріель Боровіц

Незабаром після початку війни Україна запросила дані у приватних супутникових компаній з усього світу. До кінця квітня Україна отримувала зображення від американських компаній лише через кілька хвилин після їх збору.

Зростання сектора комерційних супутників

Супутники дистанційного зондування кружляють навколо Землі, збираючи зображення, радіосигнали та багато інших типів даних. Спочатку ця технологія була розроблена урядами для військової розвідки, прогнозування погоди та моніторингу навколишнього середовища. Але за останні два десятиліття комерційна діяльність у цій сфері стрімко зросла, особливо в США. Кількість комерційних супутників спостереження Землі зросла з 11 у 2006 році до понад 500 у 2022 році, близько 350 з яких належать американським компаніям.

Найперші комерційні супутникові компанії дистанційного зондування тісно співпрацювали з військовими з самого початку, але багато нових учасників не розроблялися з урахуванням програм національної безпеки. Planet Labs, американська компанія, описує своїх клієнтів як тих, хто займається «сільським господарством, урядом і комерційним картографуванням», і сподівається розширити діяльність на «страхування, товари та фінанси». Spire, інша американська компанія, спочатку була зосереджена на моніторингу погоди та відстеження комерційної морської діяльності. Однак, коли у 2016 році уряд США запровадив пілотні програми для оцінки цінності даних цих компаній, багато компаній привітали це нове джерело доходу.

Значення комерційних даних для національної безпеки

Уряд США має власну високопродуктивну мережу шпигунських супутників, тому партнерство з приватними компаніями може стати несподіванкою, але є чіткі причини, чому уряд США отримує користь від цих домовленостей.

По-перше, це той простий факт, що придбання комерційних даних дозволяє уряду частіше бачити більше місць на Землі. У деяких випадках дані тепер доступні досить швидко, щоб у реальному часі можна було ухвалювати рішення на полі бою.

Друга причина пов’язана з практикою обміну даними. Для обміну даними зі супутників-шпигунів чиновники повинні пройти складний процес розсекречення. Це також ризикує розкрити інформацію про секретні можливості супутника. Ні те, ні інше не викликає занепокоєння щодо даних приватних компаній. Цей аспект полегшує військовим обмінюватися супутниковою інформацією в уряді США, а також із союзниками США. Ця перевага виявилася ключовим фактором для війни в Україні.

Використання супутникових даних в Україні

Комерційні супутникові знімки виявилися критично важливими для цієї війни двома способами. По-перше, це медіа-інструмент, який дозволяє громадськості спостерігати за ходом війни в неймовірних деталях, а по-друге, це джерело важливої інформації, яка допомагає українським військовим планувати повсякденні операції.

Ще до початку війни в лютому 2022 року уряд США активно заохочував комерційні супутникові компанії ділитися своїми зображеннями та підвищувати обізнаність про російську діяльність. Комерційні компанії опублікували зображення, на яких видно скупчення російських військ біля українського кордону, що безпосередньо суперечить заявам Росії.

На початку березня 2022 року віце-прем’єр-міністр України Михайло Федоров звернувся до восьми комерційних супутникових компаній із запитом про доступ до їхніх даних. У своєму запиті він зазначив, що це може бути перша велика війна, в якій значну роль відіграють комерційні супутникові знімки. Деякі компанії погодились на співпрацю, і протягом перших двох тижнів війни український уряд отримав дані про понад 15 мільйонів квадратних миль (40 мільйонів квадратних кілометрів) зони бойових дій.

Уряд США суттєво збільшив обсяги закупівлі зображень, які можна надати Україні. Уряд США також активно розвивав прямі зв’язки між американськими компаніями та аналітиками української розвідки, сприяючи поширенню потоку інформації.

Останнім прикладом цінності цих зображень знову є Planet Labs. Протягом останніх кількох тижнів компанія публікувала зображення, на яких видно небезпечне розгортання конфлікту біля Запорізької АЕС. Останніми днями офіційні особи ООН заявили, що ситуація створює «дуже реальний ризик ядерної катастрофи» і наполягали на тому, щоб експертам ООН дозволили відвідати станцію.

До війни українські чиновники вважали, що гроші краще витрачати на «приземлені» потреби безпеки, а не на дорогі супутники. Але тепер ці посадовці вважають супутникові зображення критично важливими – як для обізнаності про поле бою, так і для документування звірств, які нібито вчиняють російські війська.

З нетерпінням чекаємо

Деякі космічні експерти назвали російське вторгнення в Україну – першою «комерційною космічною війною». Війна чітко продемонструвала цінність комерційних супутникових зображень для національної безпеки, здатність комерційних супутникових зображень сприяти прозорості та важливість не лише національної космічної потужності, але й космічного потенціалу союзників.

Я вірю, що комерційний сектор США мав такий значний вплив на військові операції та громадську думку, що призведе до збільшення державних інвестицій у приватний супутниковий сектор у всьому світі. Керівництво України має намір інвестувати у внутрішні можливості супутникової зйомки, а США розширили свої комерційні закупівлі. Це розширення може спричинити нові проблеми, якщо в майбутньому учасникам конфлікту з обох сторін буде доступна велика кількість супутникових зображень.

Деякі супутникові компанії, які займаються спостереженням за Землею, висловили надію, що отримані уроки вийдуть за межі війни та національної безпеки. Здатність швидкого створення зображень і аналізу може бути використана для моніторингу сільськогосподарських тенденцій або надання інформації про незаконні операції з видобутку корисних копалин.

Війна в Україні цілком може виявитися ключовим поворотним моментом як для глобальної прозорості конфлікту, так і для комерційного сектору спостереження за Землею загалом.