Як Україна перетворює дешеві планшети на летальну зброю

Програмне забезпечення під назвою «Кропива» є частиною серії високотехнологічного обладнання, яке допомогло перетворити українську армію з деморалізованого аутсайдера на серйозну силу опору

Армія SOS, неурядова організація під керівництвом активістів, перетворює планшети на базі Android на розумні пристрої з автоматичним точним наведенням. Про це розповідається в аналітичній публікації Al-Jazeera, повідомляє Foreign Ukraine.

За кілька років до того, як Росія напала на Україну, Олексій Савченко допоміг розробити одну з найбільш смертоносних і недорогих видів зброї, якою зараз користуються тисячі українських військовослужбовців.

У 2014 році він був серед протестувальників на Євромайдані, за підсумками якого було повалено проросійського президента Віктора Януковича.

В якості помсти Росія анексувала Крим і розпалила сепаратистську війну на південному сході України. Це спонукало Савченка разом із однодумцями створити громадську організацію «Армія SOS».

Група збирала гроші на закупівлю бронежилетів та іншого військового спорядження для колишніх протестувальників, які добровільно пішли воювати проти сепаратистів. І коли група доставляла спорядження на передову, волонтери та військовослужбовці просили те, що їм було вкрай необхідно.

«Хлопці, дайте нам карти, нам потрібні карти, у нас тільки радянські 1980-х років. Там, де було поле, тепер село чи багатоквартирний будинок», – згадав їхні слова Савченко.

Але замість того, щоб друкувати тисячі сторінок, Армія SOS знайшла технічне рішення.

Вони попросили групу розробників програмного забезпечення в Києві встановити супутникові карти та дані українських військових на планшети та смартфони.

За словами українського військовослужбовця, який відгукнувся на новинку у 2014 році, війська стали краще бачити оточення, а інструменти дозволили чіткіше і точніше коректувати артилерію.

З’явились і додаткові пропозиції: «Чи можете ви додати опцію вимірювання відстані? Чи можемо ми ввести координати? Чи можемо ми керувати та розраховувати вогонь артилерії?»

Радянський спосіб наведення вогню вимагає ручного введення даних і використання артилерійських таблиць для розрахунків, які займають до 15 хвилин.

Але те, що придумали Армія SOS і розробники, змінило всю систему.

Програмне забезпечення під назвою «Кропива» є частиною серії високотехнологічного обладнання та зброї, які допомогли перетворити українську армію з деморалізованого аутсайдера на серйозну силу опору.

«Кропива» є прикладом приватної ініціативи та ефективного використання цивільних систем у війську», — сказав Павло Лузін, російський оборонний аналітик Jamestown Foundation, мозкового центру у Вашингтоні, округ Колумбія.

Програмне забезпечення перетворює будь-який планшет на базі Android, який коштує 150 доларів або більше, на базову одиницю автоматизованої системи точного наведення.

Планшет може отримувати і передавати координати для корекції артилерійського вогню від свого користувача, дрона або радара.

Він може розраховувати дистанцію до цілей і наводити постріли кожного типу артилерії, яка використовується Збройними Силами України.

Планшет також отримує метеорологічні дані, які можуть впливати на кожен знімок – швидкість і напрямок вітру, температуру та вологість.

Якщо немає доступу до Інтернету для зв’язку з командними центрами, планшет може використовувати портативні радіостанції.

Розрахунки виконуються та передаються за секунди – час, який може врятувати життя та знищити ворога.

«Це швидко і точно», — сказав Савченко, сидячи в офісі групи в центрі Києва, набитому коробками з новими планшетами та прикрашеному прапорами українських військових частин з підписами вдячних військовослужбовців.

Армія SOS та розробники безкоштовно передали програмний код українським військовим у 2018 році.

Конкурентні підходи

Кожен планшет схожий на робочу бджілку у вулику.

Він містить інформацію лише про безпосереднє оточення користувача. У випадку вилучення, захищений паролем планшет можна видалити із сервера у цифровому вигляді.

І навіть якщо російським або сепаратистським військовослужбовцям попадеться операційний планшет, їхнє керівництво наполегливо рекомендує ним не користуватися.

«Безкоштовний сир можна знайти лише у пастці. Трофейне українське програмне забезпечення — це така пастка», — попереджало у травні російське військове видання «Топ Війна».

Анонімний автор статті стверджував, що дані з кожного планшета потрапляють у Сполучені Штати і доступ до російських карт надасть ворогу важливу інформацію.

Видання також нарікало на відсутність подібного програмного забезпечення в російській армії.

«Навіть якщо таке програмне забезпечення існує, то воно не постачалося в передові військові частини», – підсумував автор.

Цей висновок підкреслює еволюційну різницю між тим, як Росія та Україна розробляють нову зброю.

Аналітики кажуть, що російський військово-промисловий комплекс застряг у корупції та неефективності, а також характеризується роздутими бюджетами та непрозорою системою контрактів.

«Кропива» в Росії навряд чи можлива, тому що її військово-промисловий комплекс надто неповороткий і обтяжений масою розвідників, які живуть за рахунок нього як паразити. Аналоги [Кропиви] можливі, але вони будуть в рази дорожчі і набагато менш корисні та ефективні», – вважає Лузін.

Реформи прозорості

Україна також успадкувала частину радянського військово-промислового комплексу.

Понад 100 розробників і виробників зброї об’єднані в «Укроборонпромі» – державному конгломераті, де корупція викликала критику з боку Вашингтона.

«Для України немає сенсу боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втратить свою душу через корупцію», — заявив у 2016 році Рекс Тіллерсон, тодішній держсекретар США.

У ці дні «Укроборонпром» переживає болісний перехід до прозорості, оскільки його заводи та науково-дослідні бюро стають цілями російських крилатих ракет.

На відміну від супротивників, українські військові воліють не сурмити про новеньку зброю вітчизняної розробки.

Міноборони навіть закликало Армію SOS триматися подалі від ЗМІ.

«Військові попросили нас піти з радарів і не бути в центрі уваги. Але вони не мають відповіді на [наше] запитання про те, де ми візьмемо гроші для фінансування проектів», – сказав Савченко.

За його словами, статті про його ініціативу й раніше приводили до пожертвувань.

За ці кошти вже купили тисячі планшетів і смартфонів, а для військовослужбовців, які хочуть, щоб «Кропива» була встановлена на їхні пристрої, стоїть черга до чотирьох днів.

Армія SOS захищає особистість своїх волонтерів, розробників програмного забезпечення та військовослужбовців, які користуються «Кропивою».

«Я просто балакуча голова. Якщо мене вб’ють, процес піде», – сказав Савченко.

Волонтери навколо нього — це цивільні особи, які ніколи не планували працювати з військовими — і повернуться до свого повсякденного життя після війни.

«Ми закінчуємо війну перемогою, — сказав він, — і повертаємося до своїх робочих місць».