Молдова поринає у темряву від ракетних обстрілів України

Молдова має негайну короткострокову потребу у прямій фінансовій підтримці з боку ЄС, щоб компенсувати зростання витрат на енергію

Коли в середині листопада Росія вчергове завдала ракетних ударів по цивільній інфраструктурі України, в Молдові також зникло світло. Після наступних ракетних обстрілів на початку грудня, окремі регіони Молдови тимчасово залишились у темряві. Російські ракетні обстріли енергетичної інфраструктури України посилили енергетичну кризу та продемонстрували структурні вразливості у Молдові. Тепер Європа повинна терміново вжити заходів, щоб зберегти та підтримати енергетичну систему Молдови. Про це йдеться в авторській колонці Александра Сент-Леже, аналітика Центру передових оборонних досліджень на сторінках Atlantic Council, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Александр Сент-Леже

З моменту здобуття незалежності у 1992 році, Молдова майже повністю залежала від електроенергії, продукованої з російського газу. Молдова виробляла близько 10% своєї потреби в електроенергії, тоді як 20% імпортувала з України, а решта 70% вироблялася Кучурганською електростанцією МГРЕС у Придністров’ї, невизнаному сепаратистському регіоні Молдови, який контролюється Росією з 1990-х років.

Кремль використовував власний контроль над газопостачанням Молдови, щоб чинити тиск на місцеву владу з метою політичних поступок. Найпомітнішим нещодавнім прикладом цієї тенденції стала вимога Москви у 2021 році скорегувати поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі Молдови (ПВЗВТ) з Європейським Союзом в обмін на новий газовий контракт на більш вигідних умовах.

Нинішня енергетична криза в Молдові почалася у жовтні 2022 року, коли «Газпром» скоротив імпорт газу до Молдови на 30%, намагаючись повалити проєвропейський уряд країни. Через нестачу електроенергії, влада Придністров’я скоротила постачання електроенергії з Кучурганської електростанції до Молдови на 73%. Ефект був миттєвий. Проект документа, представлений західним лідерам у листопаді, показав, що ціни на електроенергію у Молдові зросли на 200%, а інфляція на 34%, що змушує середнього молдаванина витрачати до 75% свого доходу на енергоносії.

Після того, як 10 жовтня Росія почала ракетами обстрілювати енергетичну інфраструктуру України, вона була змушена призупинити весь експорт електроенергії до Молдови. Румунія швидко відреагувала на це, дозволивши Молдові імпортувати електроенергію за обмеженою ціною, тоді як сама Румунія субсидувала різницю між румунською спотовою ціною. Наразі 90% внутрішнього попиту на електроенергію Молдови задовольняє Румунія.

У той час як імпорт електроенергії з Румунії продовжує підтримувати Молдову на плаву, головною вразливістю для електричної системи Молдови залишається можливість підключення. Молдова має одну єдину високовольтну лінію 400 кВ, яка проходить від румунського прикордонного міста Ісакча через Придністров’я. Будь-яка енергія, що імпортується з Румунії, має проходити через сепаратистський регіон. Місцеві експерти з енергетики вважають, що залежність Молдови від єдиної лінії високої напруги становить значні ризики. Будь-яка аварія чи диверсія призведе до тривалого відключення електроенергії у Молдові.

Саме Придністров’я не захищене від енергетичної кризи, що наростає. Після того, як Україна призупинила імпорт електроенергії до Молдови, керівництво Придністров’я оголосило, що дефіцит газу в листопаді досягнув 40%. Два з найбільших споживачів газу в Придністров’ї, Рибницький цементний завод і сусідній металургійний завод, були змушені припинити роботу.

Молдова має негайну короткострокову потребу у прямій фінансовій підтримці з боку ЄС, щоб компенсувати зростання витрат на енергію. Європейський Союз нещодавно пообіцяв виділити 250 мільйонів євро під час візиту президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн до Кишинева. Ця фінансова підтримка буде розбита на 40% грантів, 40% позик і 20% бюджетної підтримки.

Така фінансова підтримка вітається, але потрібна більша. Обіцянка президента Франції Еммануеля Макрона виділити 100 мільйонів євро, оголошена на листопадовій платформі підтримки Молдови в Парижі, стала ще одним позитивним кроком, але Молдові знадобиться постійне фінансування, щоб купувати електроенергію на європейському спотовому ринку.

Хоча безпосередня увага зосереджена на вирішенні поточної енергетичної кризи, європейські політики також можуть і повинні інвестувати в довгострокову енергетичну безпеку Молдови. Ця підтримка повинна включати підтримку прискореного будівництва лінії електропередач Вулканешть-Кишинів напругою 400 кВ, що дозволить імпортувати електроенергію з Румунії повністю в обхід Кучурганської електростанції.

Тепер це стало можливим завдяки синхронізації українських і молдовських електричних мереж із Континентально-європейською мережею на початку цього року з метою відійти від радянської Єдиної національної електричної мережі Росії. Без синхронізації електромережі, Молдова була б змушена будувати дорогі електричні трансформатори типу «back-to-back» для перетворення імпортованої електроенергії з Європейського Союзу за параметрами електричної мережі СНД.

У довгостроковій перспективі політики повинні визначити пріоритетом – будівництво високовольтної лінії електропередач від підстанції Сучава в Румунії до Бельців на півночі Молдови. Колишній президент Молдови Ігор Додон раніше запропонував проект спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку, молдовською Moldelectrica та румунською Transelectrica, але ініціатива значною мірою застрягла. Відновлення проекту лінії електропередач Сучава-Бєльці вказуватиме на зацікавленість ЄС у підтримці довгострокової енергетичної безпеки Молдови.