ЄС чи США: хто найбільше постачає зброї в Україну

Загалом, військова допомога, особливо з боку західноєвропейських країн, за винятком, можливо, Великобританії, перебувала в дуже розумних межах, переважно набагато нижче 0,4% від валового внутрішнього продукту

З початку війни Сполучені Штати були найбільшим cпонсором України. Однак, невдовзі це може змінитися. Вперше Європейський Союз (ЄС) ось-ось наздожене американців. Про це йдеться у поточному випуску Ukraine Support Tracker, який Кільський інститут світової економіки (IfW) використовує для регулярного аналізу фінансової, військової та гуманітарної допомоги Україні, повідомляється в аналітичній публікації Die Welt, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

У підсумку, Вашингтон вже відправив українцям близько 48 мільярдів євро, переважно у вигляді постачання зброї. У Європі, однак, загальна сума може невдовзі зрости майже до 52 мільярдів євро завдяки новій фінансовій допомозі.

Згідно зі статистикою IfW, з початку вторгнення у лютому 2022 року, Німеччина надала односторонню допомогу Україні на суму 5,4 млрд євро, включаючи постачання зброї та іншу нематеріальну допомогу. На перший погляд, це небагато і зрештою Німеччина поступається навіть США (48 мільярдів євро), всьому ЄС (35 мільярдів євро) та Великобританії (7,1 мільярда євро).

Німецька допомога має частку 0,14 відсотка у валовому внутрішньому продукті. Підтримка, що надається східноєвропейцями, насамперед країнами Балтії та Польщею, значно більша, якщо вимірювати з погляду економічного виробництва.

Гунтрам Вольф, директор Німецької ради з міжнародних відносин (DGAP), застерігає від неправильного розрахунку допомоги Україні: «Якщо фінансування не буде збережено, уряд України, зрештою, буде змушений скоротити військові витрати. Це вплинуло б на перебіг війни, а це не може бути на користь Європи. Чудово, що Європа може незабаром наздогнати США у загальній статистиці завдяки більшій фінансовій допомозі».

У поточному випуску IfW Support Tracker, Німеччина теж просунулася вгору у рейтингу військової допомоги Україні. До переліку такої допомоги входять: ППО Iris-T, мостоукладачі Biber, спальні мішки, машини швидкої допомоги, розвідувальні безпілотники, а також п’ять реактивних систем залпового вогню MARS II.

Німеччина, з іншого боку, не хоче постачати ані бойові танки, ані БТР, незважаючи на регулярні запити з Києва. Для порівняння, США відправили в Україну 300 БТР, Німеччина лише 80. Навіть частка Литви з 89 БТР є більшою.

Танки в Україну поки що надійшли зі Словаччини та Польщі. Кількість гаубиць, поставлених із США, становить 108, а з Німеччини надійшло 14 і це менше, аніж з Норвегії, яка відправила 22 гаубиць.

Загалом, військова допомога, особливо з боку західноєвропейських країн, за винятком, можливо, Великобританії, перебувала в дуже розумних межах, переважно набагато нижче 0,4% від валового внутрішнього продукту.

«Це небагато, якщо взяти до уваги історичні масштаби війни. Зрештою, йдеться про безпеку, свободу та економіку по всій Європі», – резюмує Вольф.