Чи Україна відвоює Крим найближчим часом: польські військові експерти оцінили шанси зимового контрнаступу

Експерти не виключають такого варіанту, але наголошують на величезному масштабі труднощів і нагадують, що росіяни готувалися до такого варіанту давно

Чи здатна Україна найближчими днями піти в наступ, метою якого було б відрізати окупований Крим. Опитані Wirtualna Polska експерти не виключають такого варіанту, але наголошують на величезному масштабі труднощів і нагадують, що росіяни готувалися до такого варіанту давно. Foreign Ukraine пропонує ознайомитись з їхніми думками.

«Якби Збройним силам України вдалося відбити місто Мелітополь, це означало б розгром російських військ. З окупованого Мелітополя достатньо було б пройти до узбережжя Азовського моря і таким чином розрізати російське угруповання військ на півдні наполовину. Росіяни не опинилися б у котлі, а окупований Крим, з’єднаний з Росією вузькою ниткою Керченського мосту, став би єдиним маршрутом постачання. Відрізання значної кількості російських військ «зі сходу» означало б не лише катастрофу для російського угруповання на Дніпрі, а політичну поразку та шанс для українців звільнити Крим», – йдеться в аналізі Міхала Брушевського, військового репортера та експерта з питань безпеки Defence24.pl.

Сигнали про можливу атаку на півдні в бік Азовського моря і далі до Криму з’явилися раніше. На думку представників адміністрації президента США Джо Байдена, Україна має військовий потенціал, здатний відвоювати окупований Кримський півострів. Щоправда, американці сподіваються, що українська армія найближчими місяцями просунеться на північний схід, а не на південь у бік Криму, але вони також не виключають і такого руху.

У свою чергу, колишній командувач армією США в Європі генерал Бен Ходжес оцінив, що Україна поверне контроль над Кримом до серпня 2023 року за умови, що їй надалі постачатимуть західну зброю, а санкції, накладені на Росію, залишаться чинними. Генерал Ходжес прогнозує, що звільнення півострова, окупованого з 2014 року, відбудеться швидше, якщо Вашингтон надасть Києву високоточну зброю більшої дальності.

За словами колишнього керівника Бюро національної безпеки Польщі, генерала Станіслава Козея, кримський напрямок є найперспективнішим для можливого наступу української армії.

«Якби Україні справді вдалося розбити російське угруповання на південній ділянці фронту і розколоти його на дві частини: східну і західну, для неї це був би величезний успіх. Проблема в тому, що Росія теж це знає. Україна поки що намагалася здивувати Росію. Так було під Харковом і на Херсонщині. Тут, якщо вона відразу ж рушить великими силами, то буде піддана ракетним, авіаційним або артилерійським ударам. Тому повзучий і розсіяний наступ буде кращим», – вважає генерал Станіслав Козей.

На його думку, Крим дуже важливий для Росії, оскільки там був розміщений ядерний арсенал і ракетно-ядерна база.

«Росіяни хотіли б одночасно захищати кримський перешийок і вести наступ на Донбасі, щоб контролювати решту Донецької області. З іншого боку, в українців все навпаки. Вони хотіли б нападати на Кримський міст і захищатись на Донбасі. Таким чином, вісь зимово-весняної кампанії пролягає у Донецькій області, на стику Донецької та Запорізької областей. Можливо, війна в найближчому майбутньому виглядатиме так: Росія атакуватиме на півночі, а Україна – на півдні. Фронт може обертатися навколо цієї осі», – вважає генерал Станіслав Козей.

Більш скептично ставиться до українського наступу на Крим полковник Пьотр Левандовскі, ветеран військових місій в Іраку та Афганістані.

«Я не виключаю такого наступу, але зараз Україна має дуже великі сили, які ведуть бойові дії в районі Бахмута. Там приблизно 1/4 усіх українських оперативних сил. Крім того, дві бронетанкові бригади, тобто 1/3 танків, які Україна має на війні. Я був би здивований, якби Київ міг дозволити собі другу велику концентрацію техніки та військ. Російські війська мали б бути серйозно «обмежені», але просування України до Криму все одно було б дуже ризикованою операцією», – стверджує полковник Пьотр Левандовський.

І, додає, що саме військовий аспект може вирішити, чи відбудеться така атака.

«У мене таке враження, що Україна дійшла до певної стіни, яку не в змозі подолати. Це здатність кадрів командувати. Те, що встигли вивчити, вже передали на фронт. Але того, що залишилося серед кадрів для бригад, наразі не вистачає. Їх навчання забере багато часу. Україна не може діяти так, як Росія, кидаючи полки на забій. Повинні бути справжні лідери. А їх бракує», – вважає полковник Пйотр Левандовскі.

За словами Міхала Брушевського, військового репортера та експерта з питань безпеки Defence24.pl, українці можуть спокуситися розпочати зимовий наступ з іншої причини.

«Це підтверджують витоки із зустрічей Байдена і Зеленського, які з’явилися в американських ЗМІ. Вони засвідчують, що Києву важливо сісти за стіл мирних переговорів з росіянами після чергового успіху на фронті. Важливою датою цих переговорів є сумнозвісна річниця 24 лютого, день початку російського вторгнення. Зеленський має запропонувати продовження свого мирного плану з 10 пунктів 24 лютого 2023 року», – йдеться в аналізі Міхала Брушевського.

Однак, такий аргумент не переконує співрозмовників Wirtualna Polska.

«Прив’язуватися до дат — не найкращий спосіб на війні. На цьому Путін і раніше обпікався. Операційний календар кардинально відрізняється від звичайного. Якщо хтось захоче прив’язатися до дат, нічого доброго з цього не вийде, можливо, окрім пропагандистського галасу», – каже генерал Станіслав Козей.

Але, як він підкреслює, зима і весна будуть вирішальним періодом цієї війни.

«Від того, чи вдасться українцям «зламати» наступальні можливості Росії, залежить чи зможуть вони вибити ворога зі своєї території. Якщо Україні вдасться постійно нарощувати військову перевагу, то за цим може послідувати політичний прорив усередині Росії. І якщо Путін втрачає можливість вести наступальні дії в Україні, то в очах росіян це означає, що він програв війну. Це може статися в другій половині 2023 року», – оцінює генерал Станіслав Козей.

Так вважає і полковник Пьотр Левандовський.

«Я б не прив’язувався до дат. Вони – хороші носії інформації. Але якщо цього року обидві сторони не сядуть за стіл перемовин, то війна затягнеться на роки», – вважає полковник Пйотр Левандовскі.

І, за його оцінками, в Україні усвідомлюють, що найкращі бригади більше не вступатимуть у бій.

«Війну закінчують резервісти, але керувати ними повинні фахівці, яких не так багато. Конфлікт найближчим часом буде повзучим. Наступ на Україну буде, я в цьому впевнений. Але у березні або квітні. Наступ може мати кілька оперативних ударів, а не тільки на одній ділянці фронту. Як ми бачили раніше – звідки почалися атаки на Харків і Херсон. Зараз може бути так, що наступ піде в бік Донбасу та на південь України», – каже полковник польської армії Пьотр Левандовський.

Однак, на його думку, епіцентром подальших дій буде згаданий Крим.

«У глибинці Донбасу росіянам легше безперебійно поповнювати логістику. А Крим – півострів, який ізольований від решти країни. Там найближчим часом буде легше знищити угруповання російських військ або хоча б «пошкодити» їм матеріально-технічне забезпечення, склади зброї та військові об’єкти. На півдні вже активно діють українські партизани, які ефективно атакують окупаційні війська. Чим більше таких ударів по росіянах, тим більше шансів на наступ на південному напрямку», – прогнозує Пьотр Левандовський.