Вектор розвитку: як німецький стартап досягнув успіху, постачаючи дрони-розвідники в Україну

Серійне виробництво безпілотників Vector розпочалось у 2020 році, навесні 2022 року їх вперше використали у зоні бойових дій в Україні, а зараз вони викликали інтерес у німецькій, американській та голландській арміях, звідки також почали надходити замовлення

Засновник і керівник мюнхенської компанії Quantum-Systems Флоріан Зайбель з дроном Vector

Незабаром Україна отримає від Німеччини розвідувальні безпілотники Vector від молодої компанії Quantum-Systems з Мюнхена, які уже зарекомендували себе на війні в Україні. На початку серпня 2022 року Київ замовив 33 таких безпілотника, а зараз ще 105. Але фактичні випробування вони пройшли набагато раніше. Про це йдеться в аналітичній публікації Deutsche Welle, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

180 тисяч євро за один дрон

Ще навесні 2022 року співзасновник і генеральний директор Quantum-Systems Флоріан Зайбель розповів німецьким ЗМІ, що з ним контактували кілька українських мільярдерів, які хотіли придбати дрони для армії своєї країни.

Безпілотники-розвідники «Вектор» використовувалися вже тоді, коли німецькі політики ще сумнівалися, чи є взагалі сенс постачати Україні зброю. Проте, дрони не є зброєю в прямому сенсі цього слова, чим і пояснюється швидкий дозвіл на їх експорт, виданий міністерством економіки Німеччини.

Цей безпілотник-розвідник Vector у вигляді літального апарату довжиною 1,63 метра і розмахом крил 2,8 метра може злітати і приземлятися вертикально. Час польоту безпілотника становить 120 хвилин, він може летіти зі швидкістю 72 км/год. Зашифрований IP-зв’язок передає відеопотік із даними на відстань 30 кілометрів, що еквівалентно дальності багатьох артилерійських снарядів. Один дрон коштує 180 тисяч євро. Таким чином, уряд Німеччини заплатить майже 20 млн євро за поточне замовлення Міноборони України.

Як пояснив Флоріан Зайбель в інтерв’ю Deutsche Welle, німецький безпілотник набагато дешевший порівняно з ізраїльськими та американськими військовими безпілотниками. У дрони вбудовано багато військової техніки: спеціальні антени, прилади нічного бачення, інфрачервоні камери, захист каналів передачі даних. Десятки років розробки були вкладені в програмне забезпечення, наприклад, у сфері керування та навігації.

Безпілотник-розвідник Vektor мюнхенського стартапу Quantum-Systems

16 років у Бундесвері

Флоріан Зайбель спочатку не хотів постачати безпілотники для армії і зосередився виключно на розробці та проектуванні виробництва малих безпілотних літальних апаратів UAS для комерційного та цивільного секторів.

Глава Quantum-Systems раніше 16 років працював у Бундесвері, спочатку пілотом гелікоптера, а потім – в Університеті федеральних збройних сил у Мюнхені, де проводив дослідження для своєї докторської дисертації на факультеті аерокосмічної інженерії.

В університеті він познайомився з трьома іншими майбутніми засновниками компанії, з одним із них запатентував прототип дрона Trinity, покинув університет та запустив стартап Quantum-Systems у січні 2015 року. У 2017 році дрон Trinity надійшов у серійне виробництво і використовувався для зйомки земель і картографування в сільськогосподарських і будівельних проектах у Німеччині, Норвегії, Індонезії, Новій Зеландії та Гані.

А також в Україні, спочатку в сільському господарстві, а згодом у чорнобильському проекті. Там завдяки використанню мультиспектральних знімків виявили місця в лісі, де були захоронені радіоактивні відходи після аварії на АЕС.

Роботи над розвідувальним безпілотником подвійного призначення «Вектор», призначеним для використання як військовими, так і поліцією, пожежниками та прикордонниками, розпочалися у 2018 році.

«Звичайно, я не міг припустити, що Росія нападе на Україну, хоча вони вже зробили це в Криму у 2014 році. Але у мене було відчуття, що ми в Європі нехтуємо нашою безпекою, і ми повинні бути більше стурбовані цією темою», – зазначає Зайбель.

Передача українській армії німецьких розвідувальних безпілотників Vector наприкінці 2022 року

Високий попит

За словами Зайбеля, унікальність проекту полягала в тому, що «часто військово-інтенсивні розробки спочатку потрапляють у цивільне використання». Проте, з безпілотником «Вектор» все було навпаки.

«Ми зробили наші комерційні технології доступними для військових. І, наприклад, за кілька годин можна навчитися користуватися нашою системою майже в ігровій формі», – пояснює інженер.

Серійне виробництво Vector розпочалось у 2020 році. Навесні 2022 року дрони мюнхенського стартапу вперше використали в Україні у військових цілях, у зоні бойових дій.

«Ми на Заході повинні зробити все можливе, щоб якнайшвидше закінчити цю війну. Але ми можемо змусити Росію сісти за стіл переговорів, лише якщо росіяни побачать, що програють війну. Поки вони впевнені, що можуть перемогти, то продовжуватимуть боротьбу», – стверджує керівник Quantum-Systems.

Поставки безпілотників в Україну також викликали інтерес у рідному Бундесвері, в американській та голландській арміях, звідки також почали надходити замовлення. Можливо, з цієї причини в очах багатьох німців Флоріан Зайбель вважається «військовим спекулянтом».

«Так, ми є економічним переможцем у цій війні, тому що заробляємо гроші, надаючи необхідні технології», — визнає Сейбел.

Водночас це вказує на аналогію з німецькою компанією BioNTech, яка спільно з американським фармацевтичним гігантом Pfizer розробила та вивела на ринок найуспішнішу інноваційну вакцину від коронавірусу.

«BioNTech допоміг позбавити світ від великого нещастя, і справедливо, що засновники та інвестори, які протягом багатьох років підтримували роботу над вакциною на свій страх і ризик, були винагороджені», – вважає глава Quantum-Systems.

Українські військові на фронті керують безпілотником-розвідником «Вектор».

Значний інвестор

Як підкреслює Зайбель, його компанія також несе величезну відповідальність перед інвесторами, які довірили їм десятки мільйонів євро. Серед них – Bayern Kapital, інвестиційна компанія із Баварії, яка інвестує в авіаційну промисловість, особливо в районі Мюнхена, де також знаходиться Quantum-Systems.

У жовтні 2022 року німецько-американський інвестор Пітер Тіль вирішив купити акції Quantum-Systems.

«Для нас це було своєрідне лицарство. Пітер Тіль, безсумнівно, є одним із найуспішніших бізнесменів, якщо не найуспішнішим технологічним інвестором у світі, який зміг побудувати фінансову основу за допомогою PayPal, а потім продовжити інвестувати у Facebook. Пітер Тіль є суперечливою політичною фігурою (через його підтримку Дональда Трампа та правих республіканців). Але це не моя справа обговорювати з ним політику. У цьому випадку дуже важливо, що «Пітер Тіль, як бізнесмен, інвестував у німецьку компанію з виробництва дронів, оскільки він принципово вірить, що вона може зробити щось велике», – пояснює Флоріан Зайбель.

Щодо поставок безпілотників українській армії, то представники мюнхенського стартапу, які вже неодноразово відвідували Україну, працюють над тим, щоб їх ремонтувати на місці, аби уникнути транспортування до Німеччини. Після нового замовлення з Києва, роботу над безпілотником активізували, але Флоріан Зайбель зі зрозумілих причин не захотів розголошувати подробиці.

Штаб-квартира стартапу Quantum-Systems в Гілхінге поблизу Мюнхена