Як українській армії перехоплювати ініціативу та створювати імпульс на полі бою

Ще до початку війни, США постійно відставали на два-три місяці від запитів українців про важливу військову допомогу, тому необхідно ліквідувати цей розрив — лише тоді українці зможуть перехопити ініціативу, створити імпульс і перемогти росіян

Зима майже закінчилася, а війна в Україні не зупинилася. Українська та російська армії продовжують знищувати одна одну у кровопролитних битвах на сході, але війна не наближається до кінця. Поняття ініціативи на полі бою та оперативного імпульсу часто використовуються у військових термінах. Щоб досягти перемоги, армія повинна перехопити ініціативу у свого супротивника, а потім створити імпульс на полі бою. Росіяни зазнали невдачі через нестачу живої сили й техніки, а також через некомпетентне керівництво.

Українці теж зазнали невдачі. Але причиною їхньої невдачі занадто часто були їхні союзники. Ще до початку війни США постійно відставали на два-три місяці від запитів українців про важливу військову допомогу. Необхідно ліквідувати цей розрив — лише тоді українці зможуть перехопити ініціативу, створити імпульс і перемогти росіян. Про це йдеться в авторській колонці Елліота Акермана, американського письменника і колишнього керівника групи спеціальних операцій морської піхоти на сторінках TIME, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Елліот Акерман

За кілька місяців до російського вторгнення українці попросили збільшити військову допомогу, щоб захистити себе. Адміністрація Байдена залишила ці запити здебільшого невиконаними через побоювання спровокувати Росію та припущення, що українська армія виявиться неспроможною підтримувати надійну оборону.

У перші дні війни найбільш помітним жестом допомоги США стала не зброя, а пропозиція евакуювати президента Зеленського з Києва, на що він, як повідомляється, відповів: «Мені потрібні боєприпаси, а не евакуація». Ця відповідь виявилась апокрифом. Протягом останнього року Зеленський продовжував вимагати боєприпасів і обладнання, але його лише частково почули, незважаючи на низку російських поразок на полі бою.

У ті перші тижні війни, в основному, вважалося, що Росія володіє ініціативою, незважаючи на те, що її вторгнення просувалося повільніше, ніж планувалося. США та НАТО виявили небажання озброювати Україну на повну потужність. Вони боялись, що провокація Путіна призведе або до російської національної мобілізації, або до застосування ядерної зброї. Проте, протягом літа в Україну поволі почала надходити військова допомога.

До вересня 2022 року Україна врешті-решт перехопила ініціативу у росіян. Озброївшись далекобійними артилерійськими системами, такими як HIMARS, Україна розпочала контрнаступ на півдні та сході, звільнивши понад 6 000 квадратних кілометрів території від російської армії, яка виглядала розгубленою та виснаженою.

Успішний контрнаступ України став найактуальнішим доказом того, що війну можна виграти. З настанням холодів і втратою ініціативи Росією, українці мали хороші позиції для зимового наступу. Цього наступу так і не було. Чому ні? Через те, що ми залишили запити українців невиконаними, їм не вистачало запасів боєприпасів, обладнання та озброєння. Війна знову зупинилася.

Хоча росіяни розпочали кілька наступів взимку, вони ніколи не привели до значних успіхів. Їхні дії у Бахмуті та Вулегдарі провалилися проти української оборони. Заміна високопоставленого російського генерала в Україні, ймовірно, є показником їх неефективності. Сьогодні Росія не володіє ініціативою. Їм не вдалося створити оперативний імпульс.

Обидві сторони знову змагатимуться за стратегічну ініціативу. Після візиту Зеленського до Вашингтона у грудні 2022 року Конгрес США пообіцяв надати Україні додаткові 44 мільярди доларів військової допомоги. Однак, НАТО та її союзники продовжують накладати обмеження на інші критично важливі системи озброєнь, такі як артилерійські снаряди великої дальності ATACAMS і винищувачі F-16, а основні бойові танки Leopard і Abrams надходять повільно та у відносно невеликій кількості. Такі затримки та мізерна кількість військової техніки загрожують затягуванням війни.

Якщо Україні вдасться знову перехопити ініціативу у Росії, дуже важливо, щоб її союзники по НАТО надали повну матеріально-технічну підтримку завчасно, коли це буде потрібно, а не тижнями чи місяцями пізніше. Потрібно агресивно заповнювати запити на боєприпаси та обладнання. Лише перехопивши ініціативу на полі бою, армії створюють імпульс.

Саме слово «імпульс» пов’язане із часом. Щоб набрати обертів, Україна має створити момент. У цей момент армія перехоплює ініціативу, її супротивник опиняється у хаотичному стані, і, навіть якщо її переважають чисельно, психологічний ефект може призвести до вражаючих територіальних і навіть політичних здобутків. Історія війни — це історія цих моментів, кожен з яких потребує певної синхронізації, яку ще не усвідомили Україна та її союзники.