Українські депутати активно поширюють антизахідну пропаганду й просувають інтереси Росії

Прокремлівські українські депутати, які особисто користуються перевагами західної інтеграції, одночасно вбивають мрії менш привілейованих українців про впровадження європейських стандартів всередині країни

На початку вересня 2020 року Сполучені Штати запровадили санкції проти народного депутата України Андрія Деркача, якого назвали «російським агентом впродовж 10 років у тісній координації з російськими спецслужбами». На превеликий жаль, Деркач – це далеко не єдиний російський агент в українському парламенті. Про це йдеться в аналітичній публікації Дарії Каленюк, виконавчого директора Центру протидії корупції на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Зараз у Верховній Раді України десятки депутатів активно поширюють антизахідну пропаганду й просувають інтереси Росії. Вони роблять нападки на незалежні державні інститути, які слугують опорою співпраці України та Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду, а також дискредитують активістів громадянського суспільства та політиків-реформаторів. Деякі з цих депутатів – російські агенти, на кшталт Деркача, а інші є представниками українських олігархів, інтереси яких співпадають з інтересами Кремля.

Дедалі гучніший антизахідний порядок денний в Україні значною мірою залежить від тролей у соціальних мережах та на національних телеканалах, контрольованих українським олігархом Ігорем Коломойським та найближчим соратником Путіна в Україні – Віктором Медведчуком, проти якого у 2014 році наклали санкції в США.

Ці платформи використовувались для цілеспрямованого просування меседжів проти євроатлантичної інтеграції України. Реформаторів зазвичай називають слугами Джорджа Сороса або ж «соросятами». Україну вважають керованою ззовні, а США звинувачують у кураторстві української політики та громадянського суспільства. Тим часом, українцям неодноразово наголошують, що їх країна поневолена МВФ і українську землю незабаром розпродадуть.

Україна – це демократія, і політичні сили, які просувають такі меседжі мають повне право на свою думку. Проте, за більшою частиною цієї агресивної антизахідної риторики приховане дивовижне лицемірство.

Більшість прокремлівських політиків, які зараз очолюють атаку на євроатлантичну інтеграцію України також отримують вигоду від переваг взаємодії із західним світом. Вони контролюють компанії у Європейському Союзі, часто проводять відпустку на Заході, зберігають свої заощадження у західній валюті, та навчають дітей у тамтешніх навчальних закладах. Іншими словами, прокремлівські українські депутати, які особисто користуються перевагами західної інтеграції, одночасно вбивають мрії менш привілейованих українців про впровадження європейських стандартів всередині країни.

Ставки навряд чи можуть бути ще вищими. Продовження євроатлантичного курсу України зараз під загрозою разом із прогресом, досягнутим з 2014 року, зокрема безвізовим режимом для україців в ЄС.

«Я та мої колеги з Центру протидії корупції в Україні не можуть не відчувати цієї несправедливості. Тому ми закликаємо західні країни розглянути питання про запровадження візової заборони та інших обмежень для агентів Кремля та інших антизахідних сил в українському парламенті. В межах цієї ініціативи ми складаємо велику базу даних, яка охоплює антизахідні рішення українського парламенту та пропаганду, яку поширюють депутати, що отримують вигоду від особистих та професійних контактів із Заходом. Кінцева мета полягає у тому, щоб ці депутати відчули наслідки власної антизахідної діяльності», – зазначає Дарія Каленюк.

Існує низка міжнародних правових та політичних інструментів, які можна використати для обмеження доступу на Захід кремлівських агентів в українському парламенті.

Усі ці депутати мають політичну вагу. Згідно з міжнародними стандартами боротьби з відмиванням грошей, це робить їх клієнтами з високим рівнем розвитку для фінансових установ, юристів та агентів з нерухомості. Західні фінансові установи зобов’язані перевіряти джерело багатства, якщо вони, члени їх сімей чи компанії є клієнтами банків в Євросоюзі, Великобританії, Швейцарії чи США.

Загальнодоступні онлайн-декларації про активи більшості підозрюваних агентів Кремля та представників олігархів в українському парламенті чітко свідчать, що вони зазвичай володіють значним необгрунтованим багатством. Багато з цих депутатів не декларують західних компаній, які вони контролюють.

Також варто відзначити, що західні фінансові установи зобов’язані під час посиленої комплексної перевірки ставитись аналогічно до членів сімей українських депутатів, як і до політично впливових людей.

«Маючи це на увазі, ми закликаємо партнерів України на Заході вивчити можливість реалізації існуючих програм щодо боротьби з відмиванням грошей», – підкреслює Дарія Каленюк.

Персональні візові заборони та санкції є більш відвертими політичними інструментами, які західні партнери України можуть використати на додаток до постанов про боротьбу з відмиванням грошей. Наприклад, заперечень зі сторони однієї країни-члена ЄС було б достатньо, щоб заблокувати в’їзд українського депутата до Європейського Союзу.

Це не питання втручання ЄС у внутрішні справи України. Навпаки, антизахідну діяльність українських депутатів варто розглядати як проблему безпеки Євросоюзу. Це особливо актуально для країн-членів ЄС у Центральній Європі, які у протилежному випадку могли б зіткнутись із перспективою поділу майбутнього кордону з лояльним до Кремля урядом в Києві.

«Наша найближча мета – підготувати документально підтверджений та заснований на фактах аналіз антизахідної діяльності українських депутатів. Після цього західні партнери України повинні будуть вирішити, чи будуть доцільними наслідки для українських політиків, які прагнуть позбавити своїх співгромадян євроатлантичних переваг, якими вони зараз користуються», – резюмувала Дарія Каленюк.