Україна готує приватизацію державних банків

Продаж фінансових установ стартує не пізніше 2024 року

Український банківський сектор ще ніколи не був таким стабільним. З точки зору капіталу, ліквідності, прибутковості й технологічних інновацій, українські банки останнім часом довели, що вони здатні впоратись з проблемами, які виникли через пандемію коронавірусу. Про це йдеться в аналітичній публікації голови Національного банку України Кирила Шевченка на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Хоча усі ці показники є важливими поодинці, найяскравішою рисою сучасної української банківської системи є повернення суспільної довіри. Короткотривалий відтік депозитів у перші тижні карантину в березні 2020 року тепер уже в минулому. Натомість ми переживаємо період швидкого зростання. Зараз річні темпи зростання вкладів населення у національній валюті становлять 27%, а в іноземній валюті – 5%. Це зростання особливо вражає, враховуючи, що воно відбувається на тлі зниження відсоткових ставок. Рішення Національного банку знизити базову відсоткову ставку з 11% до 6% вперше в історії України призвело до зниження ставок по депозитам та кредитам.

Поточні сприятливі умови надають українському бізнесу можливість отримати доступні кредити, щоб покривати короткотривалі потреби та фінансувати крупномасштабні проекти. Останні два місяці літа 2020 року дали підстави для обережного оптимізму з цього приводу: обсяги бізнес-кредитів виросли на 2,2% разом із збільшенням кредитів населенню на 3%. Казати про стрибок фінансування поки що завчасно, але ми упевнено рухаємось у правильному напрямку.

Немає жодних ознак того, що нижчі відсоткові ставки завдають збитків банківському сектору України. Хоча й статистика цього року трохи гірша за попередній, однак залишається відносно непоганою. За 8 місяців 2020 року український банківський сектор продемонстрував прибуток в розмірі 33 мільярдів гривень з невеликим зниженням порівняно з аналогічним періодом 2019 року, яке було викликане спадом споживчого попиту на банківські послуги через коронавірус.

В поточних умовах пандемії, оцифрування фінансових послуг стало пріоритетом для банків в цілому світі. Українська банківська система дедалі частіше знаходиться на передовій глобальної цифрової трансформації. Розширений спектр платежів, зокрема за комунальні послуги, тепер можна здійснювати через мобільний застосунок будь-якого українського банку. З серпня 2020 року запустили систему електронних платежів у режимі 24/7, що надає банкам можливість здійснювати цілодобові платежі.

Швидкість цифрової трансформації української банківської системи пояснюється готовністю українців опановувати нові технології. Завдяки швидким темпам змін у пострадянський період, українське суспільство здобуло міцну міжнародну репутацію, як ентузіаста інновацій.

Ця тенденція простежується у зростанні безконтактних платежів через смартфони. Згідно досліджень Mastercard за 2019 рік, Україна посіла четверте місце у світі за кількістю безконтактних транзакцій. Тим часом, популярність безконтактних платежів сприяє розвитку платіжної інфраструктури України. Близько 85% комерційних POS-терміналів в Україні зараз пропонують можливість безконтактної оплати.

Аналогічні тенденції спостерігаються і в сегменті банківських карток в Україні, де постійно збільшується кількість безготівкових операцій. Частка безготівкових операцій за 8 місяців 2020 року становила 55%, що незначно перевищує показник у 50%, зафіксований на початку 2020 року.

У банківському секторі України ми бачимо нові ознаки переходу фінансової системи у цифровий режим. Лише кілька років тому, ідея відкрити банківський рахунок без фізичного відвідування банку здавалась неймовірною. Тепер це може зробити кожен за допомогою свого смартфону та цифрового паспорту.

Поєднання цифрових інновацій та суспільної довіри дозволяє українським банкам розширювати свою клієнтську базу та конкурувати за нових клієнтів. Це приносить акціонерам вищі прибутки. Це також робить сектор привабливішим для міжнародних інвесторів. Враховуючи велику присутність держави в українському банківському секторі і наші амбітні плани щодо приватизації, державні банки України і у найближчі кілька років будуть притягувати до себе більше уваги міжнародних ділових мас-медіа.

Зараз «Укргазбанк» працює з Міжнародною фінансовою корпорацією та є державним банком, який найближчий до часткової приватизації. Угода уже перебуває в процесі укладення і зараз перемовини зосереджені на технічних аспектах з очікуванням успіху. Також очікується, що міжнародна фінансова організація придбає частку у найбільшому державному банку України – «Ощадбанк», але доведеться ще переглянути відповідне законодавство й розвиток бізнес-моделі банку.

Незважаючи на труднощі, з якими зараз має справу світова економіка, приватизація триватиме задля досягнення мети – скорочення частки держави на банківському ринку України. Поточна стратегія часткової приватизації державних банків України передбачає, що перші кроки з їх продажу розпочнуться не пізніше кінця 2024 року.

Реформа корпоративного управління у державних банках принесе бажані результати. Це означатиме підвищення операційної ефективності та прозорості, а також скорочення проблемних кредитів. Тоді можна буде приватизувати український банківський сектор та розвинути прогрес, досягнутий останніми роками.