Українська влада придумала, як повернути заробітчан додому

Індустріальні парки повинні підвищити рівень зайнятості населення, скоротити відтік кваліфікованих кадрів за кордон, збільшити доходи громадян і стимулювати розвиток економіки

Глобальна економічна криза та пандемія COVID-19 є мірилом витривалості економік усіх держав світу і від рівня цієї витривалості залежить, як розвиватиметься ситуація у кожній окремій країні. На жаль, Україні поки що не вдалося гідно впоратися з новими викликами. Про це йдеться в аналітичній публікації польського видання Interia Biznes, повідомляє Foreign Ukraine.

Стимули для бізнесу, запроваджені, внаслідок пандемії, мають тимчасовий характер та суттєво не зменшують загальний спад економічної активності, а також не компенсують значної втрати доходів в економіці України.

Екстраполяція показників зростання економіки України у 2016-2019 роках, з урахуванням негативних тенденцій свідчить, що за відсутності активних заходів держави для протидії застарілим проблемам, українська економіка вийде на докризові показники лише у 2024 році.

У 2016-2019 роках реальний ВВП України щорічно зростав на 2,4-3,4%. Якщо припустити, що найближчими роками ситуація буде аналогічною, то реальний ВВП буде вищим, ніж у 2019 році, лише на 0,92%.

Позитивна динаміка у переробній промисловості припинилась ще до початку пандемії — у жовтні 2019 року. Без додаткових стимуляторів, рівень зростання промвиробництва у 2024 році лише на 1,03% перевищить показники 2019 року.

Крім того, значне падіння світового попиту та переоцінка інвесторами ризику країн, що розвиваються, негативно позначиться на показниках зовнішньої торгівлі України і ускладнить отримання фінансування, посиливши «інвестиційний голод» економіки та промисловості.

На думку представників українського парламенту, «врегулювання цієї ситуації вимагає рішучого використання ефективних інструментів економічного та промислового розвитку, визначення пріоритетних секторів економіки та застосування різноманітних заходів щодо їх стимулювання, створення інноваційної екосистеми, наповненої середнім та малим інноваційним бізнесом для задоволення власних потреб та потужним експортом».

Індустріальні парки, як засіб

В Україні вважають, що індустріальні парки можуть стати ефективним інструментом стимулювання розвитку економіки.

«Індустріальні парки — це сучасний підхід до організації промислових зон, який відповідає принципам ринкової економіки та сприяє формуванню кластерів та ланцюжків доданої вартості у конкретній сфері», — наголосила заступник міністра економіки України Ірина Новікова.

Український уряд також бачить в індустріальних парках один із методів переламати несприятливу міграційну тенденцію і повернути українців, що виїхали до Польщі, та спонукати їх відкривати свій бізнес в Україні.

«Індустріальні парки — це ще й простір для інвестицій українців за кордоном. Їхніми перевагами є, зокрема, низький «вхідний бар’єр» та легкість нових інвестицій», — прокоментував міністр розвитку громад й територій Олексій Чернишов.

Найуспішніші країни використовують індустріальні парки в якості механізму економічного розвитку, зокрема Туреччина, Польща, Чехія, Словаччина, Китай та Південна Корея.

У Польщі понад 70 промислових й технологічних парків можуть отримати 85-відсоткову компенсацію витрат на інфраструктуру та рекламу, а також гранти на навчання персоналу та фінансову підтримку у формі податкових пільг при інвестуванні у пріоритетні галузі. Наприклад, мережа індустріальних парків у Польщі разом із фондом регіонального розвитку отримали понад 10 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій.

У Туреччині виробники в індустріальних парках звільняються від ПДВ та ввізного мита на імпортне обладнання за підтримки місцевих та національних інвестицій, отримують зниження ставки прибуткового податку до 90%, а також звільняються від податку на соціальне забезпечення та податку на майно. Вони також отримують землю за пільговими ставками, зниження цін на електроенергію, воду, газ та зв’язок, а також у них спрощена процедура працевлаштування фахівців.

На думку керівника індустріального парку «Біла церква» Василя Хмельницького, стимуляторів інноваційного виробництва в Україні має бути не менше, ніж зараз у Польщі чи Туреччині, з якими Україна хоче конкурувати.

Законодавчий крок уперед

Поки що чинне законодавство про індустріальні парки надає суб’єктам господарювання, які працюють у них, лише відносно невеликі преференції – безповоротні цільові субсидії, позики з нульовою відсотковою ставкою, звільнення від обов’язку робити внесок у розвиток місцевої інфраструктури, і цього недостатньо для того, щоб вони стали каталізатором розвитку вітчизняної економіки.

Влітку 2021 року український парламент вніс зміни, які, з одного боку, розширили преференції для компаній в індустріальних парках, а з іншого боку, мають полегшити запуск нових майданчиків такого типу. Ініціатори законодавчих змін запропонували запровадити низку нових стимуляторів, які дозволять ефективно використати потенціал індустріальних парків в якості механізму подолання проблем у промисловості та наслідків кризи, спричиненої пандемією.

Передбачалася повна або часткова компенсація відсотків за кредитами, взятими суб’єктами господарювання на діяльність в індустріальних парках, будівництво та реконструкція об’єктів інфраструктури, а також дозволялося використовувати індустріальні парки для стимулювання економічного розвитку місцевих громад. Знижена мінімальна площа індустріальних парків з нинішніх 15 га до 10 га і підвищена максимальна площа індустріальних парків з нинішніх 700 га до 1000 га, що, з одного боку, має полегшити створення невеликих майданчиків такого типу на місцевому рівні, а з іншого боку, дозволяє великим інвесторам розправити крила. Індустріальні парки також зможуть переробляти промислові та комунальні відходи.

Додатково пропонувалося звільнити резидентів індустріальних парків на 10 років від податку на прибуток за умови реінвестування цієї суми у розвиток інвестиційного проекту, а також звільнення від сплати ПДВ імпортного обладнання для ведення підприємницької діяльності.

Як стверджують в українському парламенті, внесені зміни допоможуть перетворити вітчизняні індустріальні парки на каталізатор промислового розвитку та залучити прямі інвестиції в українську економіку. Очікується, що ці законодавчі зміни також підвищать рівень зайнятості та скоротять відтік кваліфікованих кадрів за кордон, а також призведуть до збільшення реальних доходів громадян.

Збільшаться несировинні види виробництва та експорту, що закладе основу для стрімкого зростання української економіки у довгостроковій перспективі. Зміни також спрямовані на збільшення надходжень до державного бюджету та місцевих бюджетів, а також полегшення фінансування соціальних ініціатив. Загалом, нові правила мають створити сприятливий інвестиційний клімат та забезпечити зростання зовнішньої торгівлі, а також зберегти сприятливі умови для економічної діяльності й розвитку, зокрема малого та середнього бізнесу.

«Нові робочі місця та реконструкція вітчизняного підприємництва є пріоритетом для керівництва нашої держави. Цей закон створює фінансові, інфраструктурні та інституційні стимули для створення та розвитку індустріальних парків. Таким чином, ми зможемо залучити інвесторів і зміцнювати економіку регіонів та місцевих спільнот», – прокоментував Чернишов.

Уряд запланував побудувати інфраструктуру для 25 нових індустріальних парків у найближчому майбутньому. У держбюджеті на 2021 рік на розширення інфраструктури чотирьох діючих індустріальних парків було закладено лише 80 млн грн, тобто близько 3 млн доларів.