На війні в Україні фіксують масштабне використання біометричних технологій

Через кілька тижнів після того, як Росія напала на Україну, відео та фото руйнувань, потрапили у світові новини. Хоан Тон-Тат, виконавчий директор компанії Clearview AI, яка розвиває технологію розпізнавання обличь, вирішив безкоштовно запропонувати свою допомогу. Про це йдеться в аналітичній публікації на сторінках The New York Times, повідомляє Foreign Ukraine.

Тон-Тат у своєму листі до української влади пояснив, що його додаток «може миттєво ідентифікувати людину по фотографії» і тому поліція у Сполучених Штатах використовує його для розкриття злочинів.

«Інструмент, який здатен ідентифікувати підозрюваного, знятого на відео з камер спостереження, стане корисним для країни, яка зазнала нападу. Він допомагає виявити людей, які можуть бути шпигунами, а також померлих людей, порівнюючи їхні обличчя з базою даних Clearview, яка містить 20 мільярдів зразків», – розповідає Тон-Тат.

Менш ніж за місяць, нью-йоркська компанія Clearview створила понад 200 акаунтів для користувачів у п’яти українських державних органах, які провели понад 5000 пошукових запитів. Clearview також переклала свою програму українською мовою.

А от Еван Грір, заступник директора групи захисту цифрових прав «Боротьба за майбутнє», виступає проти будь-якого використання технології розпізнавання осіб і вважає, що її варто заборонити у всьому світі, оскільки уряди використовують це для переслідування меншин та придушення інакодумства.

«Зони бойових дій часто використовуються як полігони для випробувань не тільки зброї, а й засобів спостереження, що згодом застосовуються проти цивільного населення, зокрема правоохоронними органами з метою стримування масових заворушень», — вважає Грір.

За його словами, такі компанії, як Clearview, прагнуть використати гуманітарну кризу в Україні, щоб нормалізувати використання свого шкідливого та агресивного програмного забезпечення.

Зазначимо, що Clearview вже зіткнулася з декількома судовими позовами у Сполучених Штатах, а використання фотографій людей без їхньої згоди було оголошено незаконним у Канаді, Великій Британії, Франції, Австралії та Італії.

На думку Пітера Сінгера, фахівця з питань безпеки в американському аналітичному центрі New America, доступ до персональних даних людей та інформації про їх пересування полегшить відстеження осіб, які відповідальні за військові злочини.

«Україна – це перший великий конфлікт, в якому ми побачили використання технології розпізнавання осіб у такому масштабі, але далеко не останній. Майбутнім воїнам буде дедалі важче зберігати свою особистість у таємниці, як і звичайним цивільним, які просто гуляють вулицями свого міста»», – резюмує Сінгер.