Путін повторив «чеченську помилку» Єльцина, очікуючи капітуляції української армії

Єльцин чекав на маленьку і переможну війну у Чечні, яка підвищить його рейтинг на майбутніх виборах, а Путін був переконаний, що українська армія буде розтрощена російськими збройними силами

Російська армія виявилась погано навченою і деморалізованою, оскільки залежить від застарілого обладнання та обтяжена корупцією й некомпетентністю військового керівництва.

Маргарита Конаєва

Про це йдеться в аналітичній публікації Маргарити Конаєвої, наукової співробітниці Центру нової американської безпеки і Кірстін Бретуейт, доцента Коледжу Джеймса Медісона при Мічиганському університеті на сторінках Foreign Policy, повідомляє Foreign Ukraine.

Кірстін Бретуейт

З 2008 року Росія витратила мільярди доларів на модернізацію власних збройних сил, оновлюючи системи радянської епохи, розробляючи та закуповуючи складне військове обладнання, проводячи навчання з демонстрацією комплексної протиповітряної оборони, важкої артилерії та складних засобів радіоелектронної боротьби. Військові дії Росії в Сирії та її гібридна тактика на сході України з 2014 року, вселяли оманливу впевненість у тому, армія РФ розтрощить українців. Але на практиці ми побачили такі провали в основній тактиці, як відсутність піхотної підтримки танків, нездатність координувати авіаційну підтримку з наземними просуваннями, неготовність належним чином спланувати поповнення запасів продовольства, палива та боєприпасів.

Як правило, військові прагнуть уникати військових сутичок в містах, чудово усвідомлюючи, що міські бої неминуче будуть жорстокими, дорогими та трудомісткими. Щільна міська місцевість, велика кількість багатоповерхових будівель, вузьких доріг та підземні простори також обмежують використання бронетехніки, змушуючи військових розосереджувати своїх солдатів та роблячи їх уразливими для снайперського вогню та засідок. Крім того, є цивільне населення, яке має бути під захистом законів воєнного часу. Сама присутність цивільних осіб у великій кількості у містах впливає на типи зброї й тактику, яку військові можуть ефективно використовувати і робить міські бої принципово відмінними від звичайних бойових дій на відкритій місцевості або експедиційних операцій у сільській місцевості. Росія не дбала про дотримання гуманітарного права, як під час бойових дій у Чечні та Сирії, так і в Україні.

Логістичні невдачі уповільнили вторгнення РФ в Україну, оскільки вона одночасно здійснювала напад на кілька міст. Хоча інформацію про конкретні місця російських втрат перевірити важко, одні з найзапекліших боїв відбувалися в містах або навколо них. На початку вторгнення Росія взяла під свій контроль Херсон – українське портове місто з населенням майже у 300 000 осіб. Руйнівне оточення Маріуполя триває, незважаючи на інтенсивний український опір. На південному узбережжі України російські війська продовжують обстрілювати Миколаїв, українське місто з населенням майже 500 000 людей.

Володимир Путін, який став військовим лідером під час Другої чеченської війни, зрештою повторив помилку свого попередника Бориса Єльцина, яку він зробив 27 років тому, коли розпочав Першу чеченську війну. Єльцин чекав на маленьку і переможну війну, схожу на війну Сполучених Штатів на Гаїті, яка підвищить його рейтинг на майбутніх виборах. Путін був переконаний, що українська армія впаде перед обличчям переважаючих російських сил. Однак, погано навчені та непідготовлені російські війська зустріли організований опір українців. Україна ефективно використовує асиметричну тактику за підтримки цивільного населення та має добре навчені та оснащені збройні сили за підтримки Заходу.