«Символ спротиву»: українці роблять патріотичні татуювання на тлі війни проти Росії

Київські тату-майстри збирають кошти на боротьбу з Росією за допомогою татуювань, які уособлюють дух України

Українці малюють на своїх тілах боротьбу за рідну країну, а художники отримують запити на татуювання із зображенням коктейлів Молотова, протитанкових ракет та навіть паляниці, яка стала символом національної ідентичності, бо росіяни насилу вимовляють це слово. Про це йдеться у спеціальному репортажі The Guardian, повідомляє Foreign Ukraine.

У процесі повернення людей до Києва після того, як російські війська відмовилися від спроб захопити його, художники-татуювальники помітили зростаючий попит на мистецтво, яке віддає шану цій трагедії та насильству, а також духу опору України.

«Я хотіла відобразити цей момент», — розповідає Марійка, татуювальник, у якої тепер на нозі зображено протитанковий їжачок, а на руці — коктейль Молотова.

Вона залишалася у Києві протягом усієї війни, спостерігаючи, як казки, які вона чула у дитинстві, стають жахливою реальністю.

«Ніколи не думала, що переживу щось подібне. Моя бабуся була дитиною війни, але її історії здавались такими далекими. Ховатися у підвалі від бомбардувань, думала, зі мною ніколи цього не станеться», – каже Марійка.

Кілька субот поспіль вона проводила в групі тату-майстрів, які збиралися в київському тусовочному районі на день збору коштів у нічному клубі, який нині не працює через війну та комендантську годину.

Інші танцполи були реквізовані як тимчасові штаби для добровольців, що займаються плетінням маскувальних сіток, організацією допомоги або приготуванням коктейлів Молотова.

Будь-хто може прийти на татуювання; ціна така, яку вони можуть виділити українським збройним силам. Гроші не переходять із рук у руки, вони просто мають показати квитанцію про свою пожертву.

«На початку війни працювати було неможливо, клієнтів не було, переїздів не було. Але згодом люди почали питати про татуювання, тому ми організували цей захід», – зазначив Олександр, 34-річний художник із 11-річним стажем.

Вони вже зібрали понад 100 000 гривень для армії і планують продовжувати, поки є попит і вони мають голки та чорнило для його задоволення.

Не всі нові проекти створюються під наснагою військових. Одні хочуть забути про війну за допомогою татуювання кішок, а інші хочуть відзначити момент без конкретного месиджу до війни.

«Я хотів зробити патріотичне татуювання і запам’ятати цей період часу та пов’язані з ним емоції, але я не хотів нічого агресивного», – зазначив Федір, 23-річний IT-менеджер, який витатуював слово «паляниця» на своїй руці.

Оскільки росіяни насилу вимовляють це слово, українці жартують, що паляниця — це неофіційний національний «пароль» для затримання потенційних російських шпигунів.

Марійка розповідає, що деякі люди хотіли витатуювати символи своїх міст. Одна дівчина, яка нещодавно втекла з підконтрольного росіянам Херсона, хотіла шматочок кавуна, яким славиться її рідне місто. Кияни просили татуювати листок каштана, який є символом міста.

Але інші люди, які відчули на собі насилля жорстокої війни, хочуть відверто віддати шану тому, як раптово змінилося їхнє життя, включаючи зображення британських легких протитанкових засобів нового покоління (NLAW) та американських джавелінів.

«Одна людина, яка стріляла з NLAW, хотіла зробити татуювання із зображенням одного з них, серцем та словами «NLAW in Love», — сказав Олександр.

На початку війни його також попросили зробити татуювання для цілої військової частини. Дванадцятеро людей хотіли зробити собі татуювання на руках. То був тризуб – національний герб.

Цивільні особи також борються з реальністю, опинившись на лінії фронту майже відразу. 23-річна Настя, яка працює в McDonald’s, уявила собі людину, яка кидає коктейль Молотова.

«Для мене це – символ опору моєї країни», – сказала вона.

У чоловіка Марійки, Оскара, який переїхав з Ісландії, коли вони одружилися, є нове татуювання AK-47 з соняшником, що росте з нього, — національною квіткою.

Частково це данина поваги літній жінці, яку зафільмували, коли вона притискала до російських солдатів пакети з насінням, щоб покласти їх у кишені, кажучи, що квіти виростуть, коли вони будуть убиті в бою.

Серед інших малюнків — тепер усюдисуща відповідь українських прикордонників російському кораблю, який вимагає їх здатися: «Російський військовий корабель, йди на хуй» та зображення президента Володимира Зеленського, який розмахує двома гарматами.