Російські окупанти масово викрадали трактори та комбайни в Україні, але їх вдалося дистанційно заблокувати

Останніми роками у сільському господарстві відбулася масштабна технологічна модернізація з появою робототехніки, допоміжних систем та штучного інтелекту

Письменниці Марині Левицькій було майже 60 років, коли у 2005 році опублікували її дебютний роман. Німецькою мовою трагікомедія називається «Коротка історія трактора в Україні» і розповідає про 84-річного вдівця Миколу. Він українець за походженням, але живе у Великій Британії, і нещодавно у нього з’явився 36-річний, дуже веселий новий партнер, який його обкрадає. Про це йдеться в аналітичній статті Spiegel, повідомляє Foreign Ukraine.

Старий наполегливо пише детальний, майже любовний трактат, у якому простежується насичена подіями та болюча історія України на основі розвитку агротехніки. Якби старий написав свій текст сьогодні, у дні агресивної війни Росії проти України, то він мав би додати ще два розділи. Насамперед, про селян та їх трактори, які, особливо у перші дні війни, просто відбирали зброю від російських окупантів.

Не всі зображення та фільми можна було перевірити, деяким, насправді було багато років. І все-таки розповіді про мужніх селян були потужним символом того, наскільки катастрофічним — принаймні, з російської точки зору — було вторгнення московських військ.

Жартівливі картинки з ракетним крейсером

Трактор став важливим символом спротиву українців. Коли українським військам вдалося в середині квітня потопити флагман російського Чорноморського флоту «Москва», в Інтернеті швидко поширилися перші жарти про те, як майже 190-метровий ракетний крейсер було відбуксовано українськими трактористами.

Другий розділ оновленої книги про трактори, у свою чергу, включатиме історію про те, як численні машини, такі як комбайни і трактори, були конфісковані у дилера сільськогосподарської техніки в українському місті Мелітополь і вкрадені як військові трофеї. В Інтернеті також з’явилися відеоролики – знову ж таки неперевірені – з начебто вкраденою сільськогосподарською технікою.

Частина обладнання загальною вартістю п’ять мільйонів доларів опинилася в Чечні. Техніка від виробника John Deere відстежується через Інтернет – і таким чином, могла бути оперативно заблокованою. І тому західний світ міг на мить посміятися з російських злодіїв та їхньої марної здобичі. Але все не так просто.

Влада над пристроями

По-перше, українські аграрії досі нудьгують за машинами, пофарбованими у характерний зелено-жовтий колір. По-друге, механізм, за допомогою якого John Deere зміг деактивувати трактори, вже багато років є предметом суперечок. В основі лежить звинувачення, висунуте, насамперед, фермерами США, у тому, що виробник має над ними надто велику владу через Інтернет.

Кожна сільськогосподарська машина має свій ідентифікаційний номер, навіть кожна запасна частина. Ремонт може виконуватись лише сертифікованими фахівцями з використанням дозволених деталей. Тільки вони можуть гарантувати, що трактор сприйме нову деталь. Але якщо той чи інший технік або деталь не будуть доступні у стислі терміни, кошти для існування фермерів, на думку експертів, під загрозою, тому що вони не зможуть запустити трактори.

Останніми роками у сільському господарстві відбулася масштабна технологічна модернізація з появою робототехніки, допоміжних систем та штучного інтелекту. Поля вирощують з точністю до сантиметра, а цілі автопарки злагоджені в дії. За словами виробників, єдиний спосіб прогодувати населення світу, яке стрімко зростає, — це високі технології. У John Deere навіть є трактор, який може значною мірою обходитися без людини-оператора при сівбі та оранці землі. Але не всі задоволені таким прогресом.

«Щойно фермер купив трактор, він повинен мати можливість робити з ним все, що захоче», – вважає Кевін Кенні, агроінженер з американського штату Небраска.

«Коли клієнт купує машину John Deere, вона стає її власником. А клієнт може її обслуговувати та ремонтувати», – парирували в компанії.

У фермерів зламали трактори

І John Deere не виняток у цьому питанні. Інші виробники сільськогосподарської техніки, а також ІТ-компанії, такі як Apple вже багато років мають необмежений доступ до своїх пристроїв, які вони продають. Компанії стверджують, що це необхідно для того, аби клієнт міг використовувати їхній продукт, який надійно наповнений чутливою електронікою.

У випадку з українськими тракторами, можливості віддаленого доступу можна було використовувати для блокування вкрадених товарів. Але як щодо інших випадків, коли фермери стають залежними від тракторної компанії та її послуг, які вони вважають надто дорогими?

У відповідь на обмежені правила John Deere, деякі фермери вирішили зламати свої трактори. За іронією долі, програмне забезпечення для цього прийшло з України. Юридично фермери, мабуть, рухалися в сірій зоні, посилаючись на винятки із закону США про авторське право у цифровому середовищі.

Чи можна зламати вкрадені товари?

Австралійський експерт з ІТ-безпеки, який називає себе Sick Codes, стверджує, що зламав шлюзи John Deere, а також отримав доступ до бази даних користувачів.

«У мене самого є копії прошивки, і сенсорного дисплея, і модему, який стоїть на кожній машині, трактор це чи комбайн. І їх безперечно можна заблокувати віддалено», – зазначає експерт.

Після того, як заблоковані таким чином машини будуть по черзі зламані – чи можна їх використовувати?

«Кожна машина, трактор це чи комбайн, мають SIM-карту, GPS та супутниковий радіозв’язок. У разі скидання вкрадених машин до заводських налаштувань чи видалення модему, трактор чи комбайн, ймовірно, знову запрацюють. Якщо тільки техніку вже не знищили дистанційно – можливо, назавжди», – стверджує Sick Codes.