Правда очі коле, а брехня їх замилює: Arte випустив документальний серіал для боротьби з російською пропагандою

За допомогою документального серіалу, франко-німецькому телеканалу вдалося проколоти мильну бульбашку брехні, принаймні, у деяких головах

Більше жодного «вестсплейнінгу» (стійких та розчаровуючих коментарів західних аналітиків про Україну): саме це обіцяє новий документальний серіал Arte під назвою Track East. Міркування про війну в Україні більше не повинні висловлювати західноєвропейські інтелектуали. Своє слово мають сказати люди із Південно-Східної Європи, Росії та країн Балтії. У 10 серіях Arte документує творчість художників, активістів та журналістів пострадянського простору та звільняє місце для щотижневого журналу «Track», який, зазвичай, присвячений поп-культурним подіям. Про це йдеться у публікації Frankfurter Allgemeine Zeitung, повідомляє Foreign Ukraine.

Для Track East були найняті кінематографісти пост-східного покоління – це діти російсько-німецьких мігрантів, які використовували свої зв’язки та залучили східноєвропейських журналістів. І ви можете сказати: вибір головних героїв вражає. Ось український діджей тепер змушений взятися за зброю. Є литовський журналіст, який пофарбував озеро у червоний колір перед посольством Росії у Вільнюсі. А ще є 70-річна художниця Олена Осипова, яка виходить на вулиці Санкт-Петербурга із плакатами, які вона самостійно намалювала, хоча стояти протягом тривалого часу їй стає дедалі важче. У документальному серіалі показано, як російські жінки, одягнені в золоті прикраси і закутані в шуби, ображають жінку похилого віку. Але Осипова ніколи не поїде з Росії.

«Мовчання означає схвалення», – пояснює вона, цитуючи іспанського художника Гойю: «Сон розуму породжує чудовиськ».

Від інфлюенсера до варфлюенсера

Перший епізод Track East показує похмуру реальність війни, яка вже давно потрапила до соціальних мереж. Російські блогери розповсюджують кремлівську пропаганду, солдати показують будні воєнного часу у Tik Tok. Українська співачка Джеррі Хейл з’явилася на своїх каналах у соціальних мережах разом із групою «Калуш Оркестра», яка перемогла на Євробаченні, і написала пісню під назвою «Путін, йди додому». Мимоволі вона стала варфлюенсером, навіть якщо вважає себе більше миротворцем. Але на війні такі нюанси ролі не відіграють. Інфлюенсерами стають і співробітники російських державних ЗМІ — іноді більшою, іноді меншою мірою добровільно. Кримінальний кодекс про фейкові новини, ухвалений у березні, забороняє поширення «неправди» про російські збройні сили. З того часу, російському уряду було легко змусити замовкнути голоси опозиції. Телеканали блокуються, а журналісти втікають за кордон.

Маша Борзунова з опозиційного телеканалу «Дождь» зараз працює з еміграції. Вона в якості ведучої «Fake News» роками аналізувала російську дезінформацію, поки «Дождь» не заборонили, а її не затаврували як «іноземного агента». Паралельно з десятьма епізодами Tracks East, Fake News тепер вперше публікуються на YouTube як англомовне видання. У першому випуску показали шокуючі речі. Кремлівську пропаганду неможливо перевершити, коли справа доходить до дивних заяв. У програмі новин телеканалу «Росія 1», ведучий Дмитро Кисельов загрожує Великобританії ядерною зброєю. Британські острови настільки малі, що одна-єдина ракета може потопити їх у морі. І ще: Росія – єдина країна, яка може перетворити США на радіоактивний пил. Крім того, протягом багатьох років поширювалася брехня про те, що США мали лабораторії в пострадянських країнах для розробки біологічної зброї. У лабораторії в Грузії розводять комах, щоб заразити росіян малярією. А щеплення від коронавірусу містить чіп з кнопкою вимикання, який може обірвати життя людини одним натисканням кнопки. За цим, звичайно, стоїть Білл Гейтс.

Ці заяви викликають мурашки по тілу і вони відомі у Німеччині як історії змови з боку нестандартних мислителів. У Росії їх транслює державне телебачення. Fake News недвозначно розповідають про те, як Путін веде свою інформаційну війну та показують телевізійні ролики з Росії, з якими західноєвропейські глядачі нечасто стикаються у повному обсязі у місцевих ЗМІ. На питання, як Маша Борзунова захистить себе, якщо російському уряду стане відомо про її співпрацю з Arte, вона може лише стомлено посміхнутися: «Навіть, якщо про це дізнаються. Нехай буде так. Я просто маю продовжувати працювати».

Спектр епізодів «Track East» варіюється від життя у вигнанні до солідарності, відродженої у Європі та імперської спадщини Радянського Союзу. Також зображені українці, які втекли з Маріуполя та осіли у Берліні. За своєю злободенністю, «Track East» навряд чи можна перевершити. У співпраці з Deutsche Welle документальний серіал також буде опублікований російською мовою та сприятиме встановленню істини. За словами української співачки Джеррі Хейл: «Правда – це голка. Брехня — це мильна бульбашка». За допомогою нового документального серіалу, Arte вдалося її проколоти, принаймні у деяких головах.