Як війна в Україні вплинула на польську економіку

Відтік іноземних інвесторів та кваліфікованих фахівців, переривання ланцюжків постачань товарів, зростання інфляції, фінансове навантаження на бюджет країни – це лише окремі фактори впливу війни в Україні на польську економіку

Коли 24 лютого 2022 року по світу поширилася інформація про введення російських військ в Україну, невідомо було, які наслідки ця збройна агресія матиме для польської економіки. Протягом наступних кількох місяців довелося змиритися з багатьма негативними наслідками війни за межами нашого східного кордону. Про це йдеться в аналітичній публікації Money PL, повідомляє Foreign Ukraine.

Якими є наслідки війни в Україні?

Війна в Україні стосується багатьох аспектів функціонування польської економіки. В основному, внаслідок війни, інвестори, які планували капіталовкладення у Польщу, у багатьох випадках відмовлялися від цього через нестабільну ситуацію відразу за нашим східним кордоном. Крім того, було перервано ланцюжки постачань з України та Росії. Польські підприємці, які експортують свою продукцію на Схід, мають величезні проблеми з освоєнням нових ринків збуту. У свою чергу, ті роботодавці, які до війни наймали українців, наприклад, будівельні компанії, зіткнулися з нестачею робочої сили. Кваліфіковані фахівці з України у багатьох випадках поверталися на батьківщину, щоб захищати країну. Крім того, виникли проблеми з макроекономічними показниками – зросла інфляція, яка у травні 2022 року становила 13,9% за даними Центрального статистичного управління. Нагадаємо, що це лише окремі фактори впливу війни в Україні на польську економіку загалом та на польських підприємців зокрема.

Які природні ресурси є в Україні?

Ми вже згадували питання, пов’язане з перериванням ланцюжка постачання продукції з України. Які природні ресурси має ця країна і які продукти з неї постачаються до Польщі чи взагалі Західної Європи? Україна посідає високі позиції з виробництва продуктів харчування, переважно соняшникової олії, кукурудзи та ячменю. Країна посідає перше місце у світі з експорту олії – на неї припадає 40% глобальних постачань. У виробництві кукурудзи Україна посідає 4-е місце у списку найбільших експортерів – з показником у 15%. У випадку з ячменем, ситуація аналогічна, і на Україну припадає 14% світового експорту. Крім того, Польща імпортувала українські метали – майже 10% заліза та сталі, імпортованих у 2010 році, надійшли з України та, на жаль, стільки ж із Росії та Білорусі. Добрива імпортувались з України до Польщі та всього Євросоюзу, а без них виробництво продуктів харчування не може нормально функціонувати.

Яка роль України у польській та європейській економіці?

Протягом багатьох років Україна забезпечувала постачання продуктів харчування та металів, а також напівфабрикатів для харчового та деревообробного виробництва. Євросоюз, включаючи Польщу, тепер має обходитися без них. Варто згадати запеклі бої України за завод «Азовсталь» у Маріуполі, тобто найбільший металургійний комбінат Європи. З іншого боку, багато польських продуктів експортувалися і до України. Зокрема, Польща продавала Україні:

  • машини та обладнання, а також транспортне обладнання
  • промислові товари
  • хімічні речовини та супутні товари
  • їжа та живі тварини
  • олії, жири, тваринні та рослинні жири
  • хімікати та проміжні продукти.

Які виклики постають перед польською економікою?

Вплив війни в Україні на економіку Польщі величезний. Насамперед, підприємцям доводиться займатися заміною ланцюжків постачання різної продукції – металів, продуктів харчування та напівфабрикатів на виробництво кормів та меду. Досі частина напівфабрикатів із деревини імпортувалася з України. Це, звичайно, неможливо зараз. На щастя, Польща самодостатня щодо виробництва зерна, молочних продуктів і м’яса.

Наплив біженців до Польщі – чи впливає він на економіку країни?

З початку війни, Україну залишило понад 3,7 мільйона громадян, а 6,5 мільйона осіб є внутрішніми переселенцями. У Польщі перебуває 2,5-3 мільйони біженців із України. Така кількість людей повинна автоматично позначитися на польській економіці. Біженці з України – це переважно жінки, діти та пенсіонери. Чоловікам певного віку заборонено залишати країну. Жінки мають знайти своє місце у новій реальності, у вигнанні. Це не просто. Деякі біженці з України вже знайшли роботу у Польщі. Доводиться враховувати, що біженці з України становитимуть велике фінансове навантаження на бюджет Польщі. Буде тиск, щоб збільшити витрати на оборону.

Інфляція

Інфляція у Польщі зростала ще до війни і лише посилилася після її початку. Експерти вже кажуть про, на жаль, стійке зростання цін на продовольство, які зараз на світових ринках виросли на 40% порівняно з 2014-2016 роками. У Польщі, за статистичними даними на травень 2022 року, інфляція становила майже 14%, і вже є чорні сценарії, що до кінця поточного року, вона може бути ще вищою. За оцінкою Польського економічного інституту, у 2022 році вона становитиме в середньому 10,8%.