Чому статус кандидата в ЄС для України – це ідеальна реакція на російську агресію?

Статус кандидата перешкоджатиме імперським амбіціям Путіна і надасть сміливості українцям, які борються за виживання

Надання Україні статусу кандидата в ЄС означає європейську солідарність з Україною у її кривавій боротьбі проти російської агресії. Це також означало б, що Україна має ухвалити реформи ЄС, які остаточно викорінять системну корупцію та демонтують гнилу олігархію країни.

Дайан Френсіс

Про це йдеться в колонці Дайан Френсіс, позаштатного старшого наукового співробітника Євразійського центру Атлантичної ради на сторінках Atlantic Council, повідомляє Foreign Ukraine.

Корупція, яка керована олігархами, перешкоджає прогресу України з того часу, як країна вперше здобула незалежність у 1991 році. Це призвело до двох революцій та проклало шлях до перемоги на президентських виборах 2019 року політичного аутсайдера Володимира Зеленського з мандатом на очищення країни.

Перспектива інтеграції реформованої України з ЄС розглядається Москвою як екзистенційна загроза і була одним із ключових чинників, що вплинули на рішення розпочати повномасштабне вторгнення Росії до України у лютому 2022 року. Хай там що, але Володимир Путін сповнений рішучості запобігти європеїзації України.

Ймовірно, мине ще багато років, перш ніж Україна зможе сподіватись на повноправне членство в ЄС. Кандидати повинні прийняти стандарти ЄС з демократичними принципами та виконати 80 000 сторінок правил, що регулюють судові системи та торгівлю.

Україна не єдина країна, яка прагне поглиблення зв’язків із Європейським Союзом. Нині низка інших країн також намагається перейти від кандидатури до членства в ЄС. Туреччина вперше подала заявку в 1987 році і набула статусу кандидата в 1999 році, але з того часу переговори зайшли в глухий кут. Тим часом, Сербія, Чорногорія, Північна Македонія та Албанія вже кілька років мають статус кандидата та випереджають Україну у черзі на вступ до ЄС.

Відповідність критеріям членства у ЄС буде складним процесом. Хоча Україна значно вільніша за Росію, українці залишаються заручниками глибоко порочної системи, успадкованої від радянської доби.

У перші роки незалежності українські політики та чиновники роздали ресурси та основні активи країни членам багатих сімей, їх поплічникам та шахраям. Це допомогло створити невелику кількість олігархічних кланів, які змогли контролювати політичний та економічний порядок денний України, одночасно перешкоджаючи спробам встановити верховенство закону.

Кандидатський статус змусить Україну встановити верховенство закону та незалежну судову систему. Україні доведеться ухвалити антимонопольне законодавство, щоб зруйнувати монополії та гігантські конгломерати. Він має здійснити відкладені плани щодо приватизації тисяч державних підприємств, продавши їх за ринковими цінами законним покупцям. Чимало державних підприємств України залишаються джерелами корупції. Їх продаж усуне хабарництво та торгівлю впливом, а також надасть можливості для підприємницьких інновацій.

Надання Україні статусу кандидата в члени ЄС стало б визнанням того, що вторгнення Путіна в Україну також є оголошенням війни Європі та її цінностям. Путін ще не вторгся в жодну з країн-членів Європейського Союзу, але він зробить це, якщо його не зупинять в Україні.

Держави-члени ЄС вже відчувають на собі наслідки російської агресії, включаючи постачання енергоносіїв із застосуванням зброї та потоки українських біженців, які прибули до ЄС після початку вторгнення 24 лютого. Путінська блокада українських портів на Чорному морі тепер загрожує вибухом глобальної продовольчої кризи та може спричинити нову хвилю міграції до ЄС.

У цих ворожих діях немає нічого нового. Насправді, Путін уже багато років веде проти Європи гібридну війну. Його агенти та олігархи діють у тіні європейської політики. Вони мають елітну нерухомість, спортивні команди, газети і часто мають офіційний авторитет. Російський диктатор кооптував впливових західних політиків, а Росія втручалася в демократичні процеси, починаючи від президентських виборів у США та Франції і закінчуючи референдумом щодо Brexit у Великій Британії у 2016 році. За допомогою дезінформації та інших форм шахрайства Москві вдалося дестабілізувати і розділити суспільства в усьому західному світі.

Путін є найбільшою загрозою глобальній безпеці, і його необхідно зупинити. Європа прийняла виклик, притуливши українських біженців, одночасно надаючи гуманітарну допомогу та постачаючи зброю, але надання Україні статусу кандидата в члени ЄС змінює правила гри. За словами президента України Володимира Зеленського, це є історичним посиленням Європи «і повний демонтаж здатності Росії перемагати нас одного за іншим».

Статус кандидата перешкоджатиме імперським амбіціям Путіна і надасть сміливості українцям, які борються за своє виживання. Зрештою, перспектива членства в ЄС може перетворити найбільшу країну Європи у демократію з верховенством закону та вільним підприємництвом.