Михайло Ходорковський: Якщо НАТО не зупинить Путіна в Україні, то зіткнеться з війною на власній території

На думку російського опозиціонера, з агресором не варто домовлятись, щоб не повторювати помилки 70-річної давнини, за які заплатили своїм життям десятки мільйонів європейців

Михайло Ходорковський

Олігарх Михайло Ходорковський колись був найбагатшою людиною в Росії, перш ніж посварився з президентом Володимиром Путіним і провів 10 років у в’язниці за ухилення від сплати податків, розтрату та шахрайство. Нині він живе в еміграції. В інтерв’ю EuroNews Ходорковський розповів, чому зараз країнам Заходу вкрай важливо озброювати Україну. Foreign Ukraine пропонує ознайомитись з цим інтерв’ю.

Як ви вважаєте, про що зараз думає Путін і як далеко він може зайти в цій війні?

Михайло Ходорковський: Те, що я бачу з його боку сьогодні, — це суміш прагматизму, тобто бажання зміцнити свій електоральний рейтинг, і емоційного відгуку — я маю на увазі параноїдальний страх перед тим, що відбувається в сусідній країні, страх перед демократичними трансформаціями в Україні.

Але в той же час ми бачили його вторгнення в Грузію у 2008 році та захоплення Криму у 2014 році?

Михайло Ходорковський: Путін за час свого президентства чотири рази вирішував свої виборчі проблеми за допомогою війни. Вперше це було у 1999 році. Згодом був 2008, 2014, а тепер 2022 рік. Ізоляція через COVID допомогла йому сформувати уявлення про те, що Україна не чинитиме організованого спротиву і його зустрінуть з квітами!

Ви кажете, що це провал Путіна. Але чи це також є провалом Заходу? Зважаючи на те, що ми бачили про Володимира Путіна за останні два десятиліття, ми бачили його спроби захопити Крим, його втручання в Сирію і таке інше. Чи був Захід наївний?

Михайло Ходорковський: Керівники великих європейських країн досі вважають, що з Путіним можна про щось домовитися, не показуючи йому своєї сили, тобто, перебуваючи у слабкій позиції з погляду Путіна. І це серйозна помилка, бо вони не розмовляють із лідером, схожим на них. Ні, вони розмовляють із гангстером. І будь-який гангстер, який вважає себе сильним і якого просять піти на поступки, насправді спробує прикінчити свою жертву.

Що б ви запропонували зробити західним лідерам, щоб покласти край цій ситуації?

Михайло Ходорковський: Ви знаєте, зовсім недавно, мабуть, місяць тому мене здивував пан Боррель. Він європейський чиновник, і я ніколи не чекав від нього різких слів. Але він правильно сказав – цей конфлікт вирішуватиметься не за столом переговорів, а на полі бою. Потім, звичайно, будуть переговори, і врешті-решт війна буде зупинена переговорами. Але найперше рішення буде на полі бою. Альтернативи немає!

І що сюди входить? Чи призведе це до офіційної чи формальної участі НАТО у війні в Україні?

Михайло Ходорковський: Сьогодні НАТО має чудову нагоду допомогти Україні захистити свій суверенітет, беручи участь у цій війні за допомогою постачання зброї та навчання українських солдатів, а не воюючи на власній території. Якщо ця можливість буде втрачена, попереджаю: через кілька років, а можливо, і раніше, НАТО буде безпосередньо залучено до цієї війни, тому що вона відбуватиметься на території країни НАТО. Ті, хто вважає, що з агресором можна якось домовитись, повторюють помилки своїх численних попередників. Десятки мільйонів європейців уже заплатили своїм життям за ці помилки близько 70 років тому.

Як би ви оцінили ситуацію з точки зору дій НАТО? Як виступили країни-члени НАТО? Як ви вважаєте, чи потрібно суттєво активізувати зусилля, чи ми на правильному шляху у плані військової підтримки України?

Михайло Ходорковський: Я переконаний, що санкції могли мати значення у 2014 році. Наразі санкції не можуть зупинити агресію, хоча вони можуть послабити режим, щоб ця агресія якийсь час не відтворювалася. Але зараз питання вирішується на полі бою. Якщо НАТО хоче, щоб усе вирішувалось на території України, то, звісно, ​​Альянсу потрібно надавати більш систематичну підтримку. Мені смішно чути, як деякі чиновники кажуть: якщо ми дамо Україні додаткові п’ять, десять чи двадцять гармат, вона зможе йти та воювати на території Росії! Про що вони кажуть? Сьогодні артилерійська міць путінської армії перевершує українську у 20 разів! А домінування Путіна у повітрі є тотальним.