Чому Росія активно не глушить GPS під час війни в Україні?

Експерти у спільнотах GPS-позиціонування, навігації та синхронізації запропонували низку можливих причин, які повністю базуються на загальнодоступній інформації

Російські війська регулярно глушили сигнали Глобальної системи позиціонування США в рамках війни проти України. Ці сигнали лежать в основі багатьох аспектів сучасної війни, від навігації дронів-розвідників та наведення ракет до увімкнення мобільних радіостанцій. Важливість GPS як військового інструменту була підкреслена кремлівськими ЗМІ в листопаді 2021 року, коли російські війська скупчувалися вздовж українського кордону. Після того, як Росія продемонструвала, що може знищити супутник у космосі, телевізійний коментатор, відомий як неофіційний рупор президента Володимира Путіна, сказав, що РФ може «осліпити НАТО», збивши всі супутники GPS. Незважаючи на це, російське втручання в роботу GPS в Україні не було настільки агресивним, як очікували багато спостерігачів.

Дейна Говард

Про це йдеться в авторській колонці Дейна Говарда, президента Resilient Navigation and Timing Foundation та члена Національної консультативної ради США з космічного позиціонування, навігації та синхронізації на сторінках C4isrnet, повідомляє Foreign Ukraine.

Експерти у спільнотах GPS/позиціонування, навігації та синхронізації запропонували низку можливих причин, які повністю базуються на загальнодоступній інформації.

1. Російські засоби радіоелектронної боротьби не такі хороші, як вважалося. Російські війська мають репутацію справжніх монстрів, коли йдеться про радіоелектронну боротьбу. І вони роблять усе можливе, щоб її зміцнити. Одного разу державне інформаційне агентство Sputnik оголосило, що російські можливості радіоелектронної боротьби «зроблять авіаносці даремними на полі бою».

Побутує думка, що росіяни розробили та підтримували цю здатність у відповідь на кращу технологію, яку використовують західні країни. Електронна боротьба може бути недорогим способом вирівняти правила гри.

Оскільки російські війська виявилися не такими здібними, як очікувалося, в інших аспектах конфлікту в Україні, дехто вважає, що це може бути правдою через їх здатність втручатися в роботу GPS.

Однак, більшість спостерігачів відхиляють цю гіпотезу. Вони зазначають, що російські війська регулярно глушать сигнали GPS на півночі Норвегії з місць далеко за кордоном. І те, що в деяких випадках це глушіння було настільки точним, що сигнали в сусідньому діапазоні частот від російської супутникової навігаційної системи ГЛОНАСС не постраждали.

Росія чітко продемонструвала вражаючі здібності фабрикувати GPS на великих територіях. Користувачі в центрі Москви часто виявляють, що їх обладнання неправдиво повідомляє, що вони знаходяться в аеропорту. Те саме стосується багатьох прибережних районів Чорного моря та інших місць, де знаходяться вищі урядовці.

Заголовок газети Moscow Times у 2016 році був таким: «Кремль їсть GPS на сніданок». І було багато доказів на підтримку цього твердження. Питання в тому, чому Кремль відкушує GPS в Україні лише маленькими шматочками?

2. Російські війська використовують і потребують GPS. Прихильники цієї ідеї вказують на збиті російські винищувачі, на приладових панелях яких виявили GPS-приймачі.

Сигнали російської системи ГЛОНАСС і наземної електронної навігаційної системи «Чайка» доступні для використання в Україні. Проте, ймовірно, не вистачить сумісних приймачів для цих систем, щоб оснастити всі російські війська. GPS-приймачів стало багато і вони стали недорогими. Дешеві GPS-приймачі та трохи скотчу здаються тимчасовим рішенням для деяких погано оснащених росіян.

Крім того, сигнали GPS підтримують широкий спектр інфраструктури. Телекомунікації, Інтернет, електричні мережі та системи керування машинами покладаються на GPS для визначення часу. Російські війська можуть забажати захистити інфраструктуру України для власної вигоди та використання. Тривалі та широкомасштабні атаки на сигнали GPS можуть спричинити серйозні проблеми з інфраструктурою з довгостроковими стратегічними недоліками, більшими, ніж будь-які тимчасові тактичні переваги.

3. Потужні та стійкі глушники GPS легко виявляти. Будь-яку сильну та послідовну радіочастотну передачу можна легко знайти та атакувати. Багато збройних сил мають ракети, спеціально розроблені для наведення та знищення передавачів перешкод. Навіть без такої зброї технологія пеленгації може точно визначити передавач, що дозволяє здійснити артилерійську атаку або штурм з повітря чи землі. Російські командири можуть обмежувати потужність передачі та час в ефірі, щоб уникнути ворожого вогню.

4. Україна постраждала менше. Незважаючи на те, що Україна отримує та використовує дедалі більше західної зброї, яка оснащена GPS, вона також має величезні запаси зброї радянських часів. Така зброя не оснащена GPS і захищена від радіоелектронних атак. Крім того, українські регулярні та нерегулярні сили, швидше за все, менше залежать від складних систем командування, управління та зв’язку, які використовуються арміями великих країн. Таким чином, глушіння GPS, яке може перешкодити нормальній роботі США та НАТО, може мати менший вплив на Україну.

5. Україна не є тим ворогом, який дійсно турбує Володимира Путіна. Його стурбованість зосереджена на США та НАТО. Розгортання найдосконалішої та найпотужнішої електронної зброї Росії в Україні дасть ворогам змогу вивчити технології й тактику. Це призведе до розробки контрзаходів і зробить зброю менш ефективною в майбутніх конфліктах. Росії варто зберігати свої найкращі інструменти та прийоми для втручання в GPS у резерві, щоб потім використовувати їх проти більших сил і важливіших цілей.