Право на відпочинок під час війни: як російське вторгнення вплинуло на туризм в Україні

Поїздки іноземних туристів в Україну скоротилися на 85-90%

Очікується, що постраждала війною економіка України цього року скоротиться щонайменше на третину, вдаривши практично по кожному сектору. Це включає в себе індустрію туризму, яка, за словами чиновників, почала оговтуватися від пандемії COVID-19 до того, як Росія напала на Україну в лютому. Але український уряд досі сподівається, що люди надалі подорожуватимуть в межах країни — і витрачатимуть гроші на чорноморських курортах та в Карпатах. Про це йдеться в аналітичній публікації NPR, повідомляє Foreign Ukraine.

«Багато людей в Україні досі не вважають, що це нормально їхати у відпустку чи подорожувати під час війни. За понад сім місяців війни ми розуміємо, що багато людей у ​​нашій країні живуть у дуже поганих умовах. Деякі люди не мають електрики, а наші солдати сплять в окопах», – розповідає Мар’яна Олеськів, голова Державного агентства розвитку туризму України.

Згідно з даними агентства, внутрішній туризм, який агентство визначає як виїзд з рідного міста для відпочинку, зріс на 24% з 2019 по 2021 рік. У 2021 році Україну відвідали майже 4,2 мільйона іноземних туристів — це на 30% більше, ніж у 2020 році.

Олеськів прогнозувала, що ця тенденція збережеться і у 2022 році, але почалася війна.

Поїздки іноземних туристів в Україну скоротилися на 85-90%. Туроператори в безпечніших регіонах України повідомили уряду, що цього літа рівень завантаженості впав на 50% порівняно з минулим. А туризм у таких містах, як Одеса «повністю припинився».

Уповільнення туризму відчувається по всій країні, зокрема в Карпатах – популярному місці відпочинку у відносно безпечній західній частині України.

Катерина Мініч керує готелем «Двір Княжої Корони» у Славському, популярному гірськолижному курорті за 135 км на південь від Львова. Мініч розповідає, що кількість гостей у її 15-кімнатному готелі знизилася приблизно на 60% порівняно з минулим роком.

«Загалом з лютого по [серпень] прибутки готелю на 70-80% нижчі порівняно з минулим роком. В інших готелях у Славському так само впали кількість гостей і доходи», – зазначає Мініч.

Олеськів каже, що справжня шкода, яку повномасштабне вторгнення Росії завдало сектору внутрішнього туризму в Україні, буде повністю відоме лише через кілька місяців. Але її агентство планує спробувати змінити ситуацію за допомогою нової туристичної кампанії під назвою «Надихніться Україною», яка, за її словами, має на меті сказати українцям, що вони мають право на відпочинок.

«У якийсь момент нам потрібно зупинитися, перевести подих і не бути так залученими в новини», – каже Олеськів.

Деякі українці вже дотримуються цих порад.

«Думаю, щоб бути ефективнішим, іноді треба розслаблятися», — сказала 35-річна киянка Наталія Балюк під час відвідування Славського у серпні.

Балюк з друзями поїхала в Карпати на День Незалежності України не тільки тому, що вони вважали це безпечним, але й тому, що один із її друзів не зміг виїхати за кордон, оскільки воєнний стан не дозволяє виїжджати з України чоловікам віком від 18 до 60 років.

Згідно зі звітом Economist Intelligence Unit, війна в Україні може вплинути на туризм у всій Європі. Російські та українські туристи витрачають разом 45 мільярдів доларів на рік, але очікується, що ця сума зменшиться. Війна також призведе до підвищення цін на їжу та пальне, вплине на впевненість мандрівників і наявні доходи, а також обмежить авіалінії та повітряний простір.