Чому Україні після війни потрібна розумна стратегія цифрової трансформації?

Комплексна та амбітна стратегія цифрової трансформації може стати одним із основоположних документів для координації зусиль, щоб нова Україна стала прикладом прогресу для всього світу

Російське вторгнення в Україну ще далеке від завершення, але вже очевидно, що Україна відстояла свою незалежність і виборола право стати повноправним членом демократичного світу. Ця траєкторія руху України була ще більше підкреслена влітку 2022 року, коли Україна отримала офіційний статус кандидата в ЄС. Про це йдеться в авторській колонці Анатолія Моткіна, президента StrategEast Center на сторінках Atlantic Council, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Анатолій Моткін

Втім, майбутнє процвітання України — це не лише питання припинення війни та просування до членства у Європейському Союзі. Попереду комплексна реконструкція всієї економіки та національної інфраструктури країни. Для того, щоб це вдалося, не може бути повернення до довоєнних умов. Натомість, Україна має унікальну можливість відновити себе як одну із найсучасніших націй на планеті.

Завдяки безпрецедентній підтримці міжнародних партнерів України, поточні амбітні бачення нової української економіки цілком здійсненні. Ймовірно, це буде зелена економіка на передовій цифрової революції.

Президент Володимир Зеленський вже поставив Україну на шлях цифрового майбутнього задовго до жахів повномасштабного вторгнення Росії. На початку свого президентства навесні 2019 року Зеленський визначив цифровізацію як національний пріоритет і пообіцяв створити «країну у смартфоні».

Напередодні російського вторгнення Україна вже значно просунулася в цьому напрямку. Понад 10 мільйонів українців, або близько третини всього дорослого населення, встановили додаток «Дія», який пропонував низку публічних послуг і документів у цифровому форматі. Вплив цифровізації став очевидним під час війни, коли українці часто використовували віртуальні документи, щоб ідентифікувати себе та проходити контрольно-пропускні пункти.

Технологічний сектор також утвердився як ключовий двигун економіки довоєнної України. Станом на кінець 2021 року, ІТ-індустрія отримувала близько 6,8 мільярдів доларів щорічних експортних надходжень, що становило приблизно 10% від загального експортного доходу України.

Ці події є обнадійливими та вказують на те, що Україна може скористатися унікальними можливостями, які незабаром можуть виникнути. Водночас післявоєнна трансформація країни змусить українську владу та вітчизняну технологічну індустрію мислити набагато масштабніше, ніж будь-коли раніше. Самі по собі міжнародні інвестиції перевершать усе, що бачили в Україні з моменту відновлення країною незалежності у 1991 році.

ІТ-індустрія України, безумовно, має потенціал для того, щоб відповідати майбутнім викликам. Напередодні вторгнення в країні було понад 250 000 ІТ-інженерів, які працювали на компанії, які розробляли передові рішення для багатьох світових брендів. Щоб використати цей потенціал і позиціонувати країну для майбутнього успіху, Міністерство цифрової трансформації України має співпрацювати з провідними світовими експертами для розробки ефективної стратегії цифрової трансформації.

Ця стратегія має вирішувати низку основних питань, таких як оволодіння цифровими навичками, розробка цифрової інфраструктури, цифровізація державних послуг і цифрова трансформація бізнес-середовища України. Україна має адаптувати свою освітню систему, щоб переконатися, що молоде покоління українців оволодіє необхідними навичками володіння англійською мовою та технічними навичками для просування трансформації країни. Вчителі повинні мати експертні знання, а школи повинні мати достатній доступ до Інтернету й технічні інструменти.

Ці інновації мають рівномірно застосовуватися по всій країні, щоб прогрес був послідовним і жоден регіон не залишився позаду. Це особливо важливо для регіонів, звільнених від російської окупації. Цифровізація також має поширюватися на кожну галузь державних послуг, включаючи охорону здоров’я, ЖКГ та муніципальні послуги.

Навіть цей дуже короткий огляд підкреслює величезні масштаби діяльності, яка чекає на Україну. Ймовірна цифрова революція вимагатиме залучення експертів у багатьох галузях, включаючи право, освіту, енергетику, медицину та безпеку, а також ІТ.

Досвід останніх десяти місяців не залишає сумнівів у тому, що світова спільнота буде готова підтримати післявоєнну цифрову трансформацію України. У той час як Міністерство цифрової трансформації України матиме завдання координувати створення стратегії цифрової трансформації, воно також може звернутися за підтримкою низки національних урядів, міжнародних фінансових установ, таких як Світовий банк та ЄБРР, глобальних агенцій розвитку і багатьох найбільших світових технологічних компаній.

Сьогодні, коли ще триває героїчна оборона України від російської агресії, настав час створити широку коаліцію союзників та створити експертні робочі групи для розробки фонду розвитку стратегії. Платформою для цієї коаліції може стати ініціатива Digital for Freedom, уже висунута Міністерством цифрової трансформації у середині 2022 року.

Україна вже продемонструвала, що за достатньої військової підтримки вона може виграти війну. Міжнародні партнери країни також повинні бути готові розпочати масштабну реконструкцію, як тільки дозволять обставини. Комплексна та амбітна стратегія цифрової трансформації може стати одним із основоположних документів для координації зусиль, щоб нова Україна стала прикладом прогресу для всього світу.