Як Україна стала полігоном для випробування західної зброї та удосконалення військових інновацій

Україна стала своєрідною лабораторією для тестування західної зброї  в режимі реального часу

Восени 2022 року, коли Україна повернула під контроль багато територій у серіях контратак, то зрівняла російські війська із землею за допомогою американської артилерії і ракет. Керування деякими одиницями артилерії здійснювалося із саморобних систем прицілювання, які удосконалювалися Україною вже безпосередньо на полі бою. Про це йдеться в аналітичній публікації CNN, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Частина розробленого Україною програмного забезпечення перетворила звичайні планшети та смартфони на складні інструменти прицілювання, які масово використовуються українською армією. Підсумком роботи став мобільний додаток, який переводить супутник та інше обладнання візуальної розвідки в алгоритм прицілу «у реальному часі», що допомагає підрозділам біля фронту скеровувати вогонь по точних цілях. Зважаючи на те, що це мобільний додаток, а не спецапаратура, його можна швидко оновити та покращити, зробивши доступним для великої кількості особового складу. За словами американських офіційних осіб, він є високоефективним у наведенні українського вогню по російським позиціям. Додаток-навідник – один із багатьох прикладів військових інновацій, які Україна винайшла майже за рік війни, часто знаходячи дешевші аналоги, щоб відповісти на дороговартісні потреби.

варто також згадати і про маленькі пластикові дрони, які тихо гуркотять над головами, кидають гранати та інші артилерійські боєприпаси на російську армію. 3D-принтери зараз виробляють комплектуючі, щоб солдати могли замінити важке обладнання безпосередньо на передовій. Фахівці перетворили звичайні пікапи автомобіля на мобільні ракетоносії. Інженери з’ясували, як приєднати складні американські ракети до старих радянських винищувачів, таких, як Міг-9, що допомагає українській авіації літати після 9 місяців війни.

Україна навіть вдосконалила свої протикорабельні комплекси «Нептун», які розроблені на основі радянських креслень і можуть атакувати російський флот на відстані до 200 кілометрів.

Така українська винахідливість вразила американських посадовців, які похвалили Київ за можливість імпровізувати під свої потреби на полі битви, і таким чином, заповнювати важливі тактичні проґалини після використання складнішої західної зброї.

США та Захід не завжди повністю розуміють, як насправді працює нестандартна українська система, адже вони не перебувають на місці подій. І посадовці, і відкриті аналітичні джерела стверджують, що Україна стала справжньою бойовою лабораторією для дешевих, але ефективних рішень.

«Їхні інновації неймовірно ефективні», – підкреслює Сет Джонс, директор відділу міжнародної системи безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Реальні світові військові випробування

Між тим, війна в Україні також надала Сполученим Штатам і їх армії рідкісну можливість вивчити, як поводяться їхні власні системи озброєння під час інтенсивних навантажень, і що спорядження обох сторін використовується для переможних результатів у цій важкій модернізованій війні. Американські керівники воєнних операцій та інші військові високопосадовці також простежили, як успішно Росія використовувала іранські дешеві, одноразові дрони із вибуховим ефектом, щоб знищити українську енергосистему.

«Україна – це дійсно військова лабораторія у всіх сенсах, тому що жодне з цих обладнань ніколи по-справжньому не використовувалося у війні між двома індустріально розвинутими країнами. Це тестування зброї  в режимі реального часу», – запевнило одне з джерел, яке наближене до західної розвідки.

Для американської армії, війна в Україні стала чудовим джерелом інформації з практичного використання їх зброї.

Деякі висококласні системи, що надавалися Україні, такі як БПЛА «Switchblade 300» і ракети, що можуть вражати ворожі радарні системи, виявилися малоефективними на полі бою ніж очікувалося, відповідно до звітів американських командирів зі знанням характеру війни, а також нещодавнього дослідження британського мозкового центру.

Проте, полегшені РЗСВ М-142 американського виробництва, або «Хаймарси», мали вирішальне значення для успіху України на полі бою: адже навіть офіційні представники засвоїли цінний урок з технічного обслуговування цих систем після такого інтенсивного їх використання.

Те, як Україна використала обмежену партію «Хаймарсів», щоб посіяти хаос серед російського керівництва і командування, вдаряючи по командним постам, головним відділам та складам постачання, було справжнім відкриттям. Так стверджують керівники оборонного сектору, додаючи, що військові інструктори будуть вчитись цьому роками.

Ще одна важлива інформація стосується гаубиць М-777 – потужної артилерії, яка стала основною частиною української бойової міцності. Але, за словами представника міністерства оборони, стволи гаубиць втрачають нарізи, якщо за короткий проміжок часу випущено дуже багато снарядів і це робить артилерію менш точною та ефективною.

Українці також впровадили тактичні інновації, які вразили західних керівників. Впродовж перших тижнів війни, українські командири пристосували свої атаки до використання мотопіхоти під час російського наступу на Київ. Озброєні американськими переносними зенітно-ракетними комплексами «Стінгер» та «Джавелін», українські війська змогли непомітно підкрастися до російських танків без втрат серед піхоти.

США також ретельно вивчали конфлікт, щоб отримати більш важливі знання про те, як вести війну між двома сучасними країнами у ХХІ столітті.

Начальник оперативного штабу сказав, що урок, який США можуть винести з цього конфлікту – це розуміння того, що самохідна артилерія може стати пережитком минулого.

«Ці системи важкі для швидкого пересування, щоб уникнути вогню у відповідь, а у світі усюдисущих дронів і повітряної загрози «стає дедалі важче сховатися», – зазначає джерело.

За словами Джима Хаймса, члена Палати представників США від штату Конектікут, про уроки війни в Україні, можна взагалі написати окрему книгу.

Односторонній атакуючий дрон за 10 000 доларів

Американські військові підрядники також звернули увагу на нову можливість вивчити й продати свої системи.

Найбільша оборонна компанія Великої Британії «БАЕ Сістемз» вже оголосила, що успіх Росії з її дронами-камікадзе, вплинув на розробку нових БМП для армії, додаючи їм більше захисту, щоб захистити солдат від нападу з повітря.

Різноманітні структури уряду США і військова індустрія шукають нові бойові рішення і новітні системи, щоб надати можливу допомогу у війні для України.

У перші дні конфлікту, Національне агентство геопросторової розвідки США надіслало 5 легких високоточних розвідувальних дронів для Командування спеціальних операцій США в Європі (про всяк випадок, вони могли стати Україні у нагоді). Дрони, які виготовлені шведською компанією «Хексагон», не були частиною так званої запланованої програми Департаменту оборони, натякаючи на експериментальний характер конфлікту.

Віце-адмірал ВМС США Роберт Шарп, керівник Національного агентства геопросторової розвідки в той час, навіть публічно похизувався, що США тренували військових партнерів в Європі на цих системах.

«Це дозволяє вам виходити з-під хмарного покриву і збирати власні [георозвідувальні] дані», – сказав Шарп CNN у кулуарах супутникової конференції у Денвері навесні 2022 року.

Незважаючи на великі зусилля невеликої групи високопосадовців США та інших представників промисловості, досі невідомо чи використовували ці дрони колись у бойових діях.

Тим часом, багато представників розвідки та військових заявили CNN, що вони сподіваються на створення того, що американські військові називають «атрибутивними» безпілотниками — дешевою одноразовою зброєю, яка стане головним пріоритетом для військових підрядників.

«Мені б хотілось, щоб ми могли виготовити односторонній атакуючий дрон за 10 000 доларів», – мрійливо зазначив один із посадовців.

Перекладачка: Дарина Гловацька