Україна відновлює свою енергетику швидше, ніж Росія її руйнує

В нашій країні цілодобово працюють понад 70 ремонтних бригад із 1500 кваліфікованими працівниками

Володимир Кудрицький, президент «Укренерго» в інтерв’ю польському виданню BiznesAlert розповів про перебіг відновлення енергетичної системи України після масованих ракетних ударів Росії і Foreign Ukraine пропонує ознайомитись з його думками.

BiznesAlert: Ви займаєтеся критичним завданням підтримки енергопостачання в Україні. Ми чуємо про нову російську тактику удару не лише по електромережах, але й по потужностях генерації. Яка зараз ситуація?

Володимир Кудрицький: Росіяни почали атакувати електростанції у жовтні 2022 року. Їм вдалося пошкодити практично кожну ТЕЦ і ГЕС на підконтрольній Україні території. Вони тимчасово окупували Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), яка є найбільшим об’єктом такого типу в Європі. У підсумку, ми втратили більше половини парку електростанцій в країні. Окуповано понад 10 ГВт генеруючих потужностей, включно із ЗАЕС. Понад 40% електромережі зруйновано. Через пошкодження електромережі ми маємо проблему з виробництвом та експортом енергії до Європи. У нас постійні перебої з електроенергією. З кінця жовтня 2022 року до початку лютого 2023 року щогодини без світла залишалися майже 12 мільйонів споживачів. Єдина причина – атаки Росії на енергомережі, які стосуються кожного будинку та підприємства в Україні.

BiznesAlert: Яка логіка таких дій Росії?

Володимир Кудрицький: Росіяни не здатні перемагати на полі бою. Вони втратили Харківщину, частину Запоріжжя та Херсонщину. Вони здійснили атаки на цивільну інфраструктуру, щоб призвести до довготривалих відключень електроенергії взимку, заморозити системи водопостачання та опалення, позбавити українців критично важливих послуг, таких як енергія, вода, мобільні мережі. Метою було тиснути на українців, щоб вони почали мирні переговори. Це був енергетичний шантаж, щоб змусити Україну почати переговори. Були численні атаки з використанням ракет і безпілотників-камікадзе: 14 хвиль ракетних атак і 17 масштабних атак безпілотників. Загалом конкретно по енергосистемі запустили понад 1200 ракет і безпілотників. Понад 200 з них влучили в ціль.

BiznesAlert: Яка роль співпраці із Заходом для усунення цих проблем, особливо з Польщею?

Володимир Кудрицький: Через три тижні після вторгнення, 16 березня 2022 року, нам вдалося синхронізувати нашу енергосистему з європейською. Ми фізично з’єднали енергосистему України з європейською, континентальною. Над цим в «Укренерго» працювали п’ять років. Ми хотіли завершити цей процес до кінця 2022 року, але нам вдалося це зробити у кризовій ситуації після вторгнення. Україна почала постачати енергію до Польщі одразу після синхронізації, що було особливо важливо для Люблінського регіону через специфіку розташування мережі. Польща та Україна мають схожі енергосистеми. Вони можуть зробити більший внесок для торгівлі енергією. Ми мали можливість експортувати її в сусідні європейські країни з літа 2022 року. Звичайно, експорт припинився після першого масованого ракетного обстрілу у жовтні 2022 року. Тепер ми імпортуємо енергію з Європи. Україна використовує енергію з Європи для стабілізації мережі та часткової компенсації втрат енергосистеми через напади Росії. З’єднання із Європою дозволяє здійснювати технічний потік енергії для підтримки України під час ракетних ударів по електростанціях.

Володимир Кудрицький

BiznesAlert: Яка роль поставок енергетичного обладнання з Європи?

Володимир Кудрицький: Ми використовуємо європейські ресурси, щоб стабілізувати нашу енергомережу під час атаки. Для подальшої реконструкції використовуємо обладнання європейських країн, особливо Польщі. Ми робимо це в рекордні терміни. Я хотів би подякувати нашим партнерам з ENTSO-E і особливо польському оператору електромереж PSE за постійну підтримку та постачання обладнання, яке ми отримуємо. Ми скоротили терміни ремонту у три-чотири рази, тому що війна змусила нас працювати швидше. У нас цілодобово працюють понад 70 ремонтних бригад із 1500 кваліфікованими працівниками. Ми відновлюємо енергосистему швидше, ніж Росія здатна її зруйнувати. У нас не було іншого вибору. Без вихідних, без перерв, без запізнень. Останнім часом ми замінили більше техніки, ніж за останні два-три роки, щоб пережити зиму.

BiznesAlert: У якому стані зараз енергомережа України?

Володимир Кудрицький: Україна стабілізувала ситуацію в енергосистемі і з середини лютого не має великих дефіцитів. Звісно, ​​ситуація досить напружена, тому що росіяни не припинятимуть атакувати мережу електропередачі України. Якщо ми відіб’ємо нові атаки Росії, то можна буде відновити обмін комерційною енергією. Буде ще одне електроз’єднання (з Польщею – прим. ред.), яке має запрацювати цього року, щоб посилити нашу співпрацю. Я вважаю, що це буде поштовхом для її посилення. Польща могла б використовувати надлишки енергії з України, а ми могли б використовувати польську мережу для імпорту енергії, коли це було б необхідно. Ця співпраця зміцнить енергетичну безпеку Центральної та Східної Європи, якщо ми об’єднаємо наші зусилля, аби разом стати постачальниками цієї безпеки.

BiznesAlert: Який статус цього проекту? Можна було чути, що це буде реалізовано до кінця 2022 року?

Володимир Кудрицький: Усе йде добре, незважаючи на невибіркові атаки та бомбардування, які відбуваються з новою періодичністю. Я переконаний, що незабаром проект буде готовий і ми матимемо краще з’єднання із Польщею та Європейським Союзом.

BiznesAlert: Чи є ризик знеструмлення у 2023 році?

Володимир Кудрицький: Реальної загрози знеструмлення на даному етапі немає. Нам вдалося прискорити темпи відновлення системи. Допомагає і нова система ПРО, отримана наприкінці 2022 року. Ми використовуємо обладнання з Польщі та інших дружніх країн. Я переконаний, що Україна забезпечить безпеку енергосистеми і буде готова до наступної зими завдяки якомога більшій кількості ремонтів. Ми спробуємо відновити надлишок енергії, щоб поділитися нею з нашими сусідами та відновити нашу роль як гаранта енергетичної безпеки Європи. У цій сфері ми можемо плідно співпрацювати з Польщею. Ми чудово співпрацюємо з PSE. Я сподіваюся продовжити таку співпрацю у 2023 році.