Які сценарії закінчення російсько-української війни є найвигіднішими для Китаю?

Головне для Пекіна – уникнути повного провалу Росії в Україні і роль миротворця є одним із способів запобігти такому розвитку подій: якщо це не вдасться, КНР може посилити підтримку РФ, починаючи від фінансової допомоги і закінчуючи постачанням зброї

Після закінчення війни в Україні, Пекін планує посилити свій глобальний вплив. Але зараз питання для президента Китаю Сі Цзіньпіна полягає в тому, який сценарій закінчення війни є найбільш реалістичним, яку роль може зіграти Китай і що кожен сценарій означатиме для Піднебесної. Про це йдеться в авторській колонці Наташі Кхурт, старшої викладачки міжнародного миру та безпеки у Королівському коледжі Лондона та Марціна Качмарського, викладача безпеки в Університеті Ґлазґо на сторінках The Conversation, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Сценарій 1 – Україна перемагає

Поразка Росії в Україні стане потужним сигналом, який підтвердить стійкість Заходу і слабкість авторитарних агресорів. Такий розвиток подій явно підірвав би один із ключових наративів, які поділяють Комуністична партія Китаю, принаймні з часів глобальної економічної кризи 2008/09 років, про те, що Захід перебуває у занепаді, а його суперники, зокрема Китай, розвиваються.

Наташа Кхурт

Перемога України, яку підтримує Захід, поставила б Сі Цзіньпіна в особливо незручне становище, кинувши виклик його улюбленим фразам про «переважаючий східний вітер» і «зміни, які небачені протягом століття».

Втім, війни, як правило, закінчуються невизначено. Якби Росія зазнала поразки, багато що залежало б від характеру поразки. Якби поразка передбачала відставку не лише президента Росії Володимира Путіна, але також його найближчого оточення, новий російський уряд міг би депріоритизувати відносини з Китаєм в обмін на хороші відносини із Заходом, що було б ударом для Пекіна.

Сценарій 2 – Росія виграє

Перемога Росії на тлі падіння підтримки України на Заході зміцнить Китай. У Пекіна може виникнути спокуса проводити ризиковану політику щодо сусідніх країн.

За таких обставин Тайвань, ймовірно, зіткнеться з потужним тиском з боку китайських збройних сил, що змусить США вирішувати чи відповідати на це військовим шляхом. Крім того, позиція Китаю щодо Європи була б набагато сильнішою, що дозволило б Пекіну успішно перешкоджати європейським державам ставати на бік США як у світі, так і в Східній Азії.

Можна також стверджувати, що ослаблена або переможена Росія може стати можливістю для Китаю. Наприклад, Китай може відігравати активнішу роль у Центральній Азії або змусити Москву погодитися на подальшу залежність в економічному та фінансовому секторах.

Сценарій 3 – безвихідь

Цілком реально, що війна на деякий час опиниться у глухому куті. Певним чином це може влаштовувати Китай, оскільки він надалі буде отримувати вигоду від дешевих російських товарів.

Залежність Росії від Китаю, яка зростає з 2014 року, буде ще більшою. Це завжди було жахіттям для російських політиків у 1990-х роках. Але за такого сценарію це може стати реальністю.

Сценарій замороженого конфлікту дозволяє Пекіну продовжувати свою політику начебто нейтралітету, водночас просуваючи миротворчу роль, без необхідності ухвалювати будь-які важкі рішення.

Виклики

Проблеми для Сі Цзіньпіна полягають у тому, як узгодити підтримку російського бачення глобального порядку з китайськими принципами територіальної цілісності та суверенітету. Стратегічно відчутна підтримка Росії зі сторони Китаю може зблизити США та європейські країни і зміцнити трансатлантичну єдність, чого Пекін намагався уникнути протягом останніх 20 років.

Марцін Качмарський

У короткостроковій перспективі, Пекіну вигідно отримувати зиск від дешевих російських товарів. Китайські компанії скористалися можливостями, які відкриваються на російському ринку. Але продовження війни означає порушення глобальних ланцюгів постачань, включаючи постачання зерна та добрив, від яких Китай сильно залежить.

Вплив війни на політику Китаю у Східній Азії залишається неоднозначним. Вторгнення Росії відвернуло ресурси США від Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Але загроза для Тайваню загострилася у світлі подій в Україні.

Китай розглядає вторгнення Росії в Україну як проксі-війну – війну проти Заходу (і зокрема проти гегемонії США) – так само, як і Росія. Перемога чи поразка Росії у війні проти України може означати перемогу чи поразку ліберального міжнародного порядку.

Головне для Пекіна – уникнути повного провалу Росії в Україні. Роль миротворця є одним із способів запобігти такому розвитку подій. Якщо це не вдасться, Пекін може посилити підтримку Москви, починаючи від фінансової допомоги і закінчуючи постачанням зброї.