Місцеві вибори в Україні: експерт оприлюднив п’ять прогнозів

На думку експерта, вибори відбудуться, але не в окупованому Донбасі, чинні мери переоберуться на новий термін, а «Слуга народу» не повторить свій успіх 2019 року

25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори і зважаючи на те, що Україна переживає другу хвилю коронавірусу та продовжує протистояння з Росією на Донбасі, Брайан Меффорд, директор компанії Wooden Horse Strategies, LLC вирішив оприлюднити власний прогноз розвитку подальшої ситуації. Foreign Ukraine пропонує переклад його публікації на сторінках Atlantic Council.

По-перше, вибори все-таки відбудуться, незважаючи на коронавірус: кількість випадків захворювання хоча й зростає, але рівень смертності залишається відносно низьким. Крім того, ЦВК активно готує персонал та виборчі дільниці до безпечного проведення виборів. Ось, наприклад, у Чорногорії, незважаючи на одні з найвищих показників захворюваності у Європі, вдалось успішно провести вибори з належним соціальним дистанціюванням та засобами індивідуального захисту. Якщо така крихітна країна-член НАТО змогла провести вибори, то Україна також з цим впорається.

По-друге, Донбас залишається проблемною територією через російську агресію і тому вибори відбудуться на контрольованій території. Адміністрації Зеленського важливо продемонструвати, що безпекова ситуація на Донбасі покращується. Враховуючи, що Петро Порошенко двічі проводив вибори на тлі активних бойових дій, то Зеленський не зможе зазнати поразки на цьому фронті. У найгіршому випадку, вибори у кількох містах можуть тимчасово перенести, але у більшості неокупованих територій східної України, голосування відбудеться.

По-третє, правляча партія «Слуга народу» отримає більшість у місцевих органах влади. І так традиційно було протягом всієї історії незалежності України. Питання лише у тому, яким буде рівень їхньої підтримки серед населення. Минулого року ця б підтримка була б потужною, але зараз громадська думка змінилась і близько 70% українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку. Тим часом, персональний рейтинг Зеленського уже перейшов Рубікон. Нова виборча система зміцнює політичні партії і «Слуга народу» отримає вигоду від цього. Тим не менш, обидві опозиційні партії («Європейська солідарність» та ОПЗЖ) отримали нове дихання. Суспільне розчарування нинішньою владою зіграє роль у збільшенні підтримки цих опозиційних сил на місцевих виборах.

По-четверте, чинні мери переоберуться на новий термін у більшості великих міст. Парадоксально, що після року змін та зсувів у політичному ландшафті, 2020-ий рік виявиться сприятливим для старих фаворитів. Єдине питання полягає в тому, чи виграють чинні мери без проведення другого туру виборів. Зараз на таку безапеляційну перемогу розраховують мер Харкова Геннадій Кернес та мер Одеси Геннадій Труханов. Незважаючи на звинувачення у корупції та численні судові справи, обидва мери виявились ефективними міськими менеджерами, які працюють за підтримки власних партій. Чинний мер Києва Віталій Кличко лідирує у передвиборчих рейтингах і хоча він не переможе у першому турі, як свідчать соцопитування, всерівно знаходиться попереду усіх своїх конкурентів. Мер Львова Андрій Садовий спочатку планував не брати участь у виборах, але згодом передумав і зараз є фаворитом, хоча перемогу отримає за підсумками двох турів голосування. Аналогічна ситуація склалась у Філатова в Дніпрі та Буряка в Запоріжжі. Рівне – одне з небагатьох міст, де міський голова вирішив не переобиратись на новий термін і тут колишні чиновники змагаються за посаду мера. Важливо підкреслити, що жоден з цих посадовців не приєднався до партії Зеленського «Слуга народу». Натомість, вони працюють зі своїими невеликими регіональними партіями. Це не означає, що «Слуга народу» не виграє мерські вибори в жодному місті, але їх шанси на перемогу у великих містах дуже мізерні.

По-п’яте, через ймовірну втрату «Слугою народу» керівних посад у крупних містах України, можливим є звільнення кількох міністрів в уряді або відставка всього Кабміну, але це жодним чином не вплине на результати місцевих виборів. Місцеві вибори стосуються лише місцевих проблем і децентралізація передала повноваження на регіональний рівень, тому кадрові перестановки навряд чи вплинуть на підсумки голосування 25 жовтня.