Катар збагачується завдяки війні в Україні

Прагнення Європи знайти альтернативу російському газу зробить країну Перської затоки впливовішою у світі

Коли літаки починають приземлятись у Досі, пасажири можуть побачити новий стадіон на 80 000 глядачів у пустелі, де у грудні 2022 року відбудеться чемпіонат світу з футболу, а також танкери, які вишикувались у Перській затоці для збору переохолодженого природного газу. Футбол і незамінне паливо можуть мати мало спільного, але надають Катару величезний вплив на світовій арені. Зважаючи на міжнародний престиж чемпіонату світу, статус Катару як бажаного постачальника газу може перетворити крихітний півострів у більш впливового гравця, до якого він постійно прагнув. Про це йдеться в аналітичній публікації Bloomberg, повідомляє Foreign Ukraine.

Стрімке зростання цін на нафту через війну в Україні стимулювало таких виробників нафти на Близькому Сході, як Саудівська Аравія та Кувейт, але фінансові та геополітичні вигоди, які запропоновані Катару перетворюють його на переможця, особливо у контексті вимушеної відмови Європи від імпорту російських енергоресурсів після вторгнення Путіна.

Останнім часом в Доху прилетіли декілька високопосадовців Євросоюзу і усі вони чітко заявили: нам, якнайшвидше, потрібен ваш газ. Німецькі підприємства розпочали перемовини про поставки. Це питання стало ще більш терміновим, коли Росія припинила постачання газу в Польщу та Болгарію.

За оцінками Bloomberg, експорт енергоносіїв з Катару у 2022 році повинен був сягнути $100 млрд вперше з 2014 року, виходячи із тенденцій першого кварталу. Це дозволить йому витрачати ще більше грошей на світових фондових ринках й досягати своїх зовнішньополітичних цілей через власний суверенний фонд добробуту на суму $450 млрд. Тим часом, уряд Катару очікує економічного зростання на рівні $20 млрд від проведення чемпіонату світу з футболу.

Газове процвітання

Саме тому 2022-ий рік стане не лише роком, коли Катар залишить слід у спортивному календарі, збагативши й так високорозвинуту країну та зміцнивши її вплив у світі. Рік тому це вважалось малоймовірним. Потреба Європи у зрідженому природному газі виникла після того, як Катар почав реалізовувати проект вартістю $30 млрд, щоб збільшити власний експорт на 60% до 2027 року. Додатковий попит означає посилення конкуренції серед покупців за довгострокові контракти на постачання і, швидше за все, вигідніші умови для Катару.

Зрушення у долі Катару

Це справжній поворот для 3-мільйонного Катару. Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та їх союзники витратили понад 3 роки, намагаючись економічно пригнобити Катар через його надто близькі відносини із регіональними ісламістськими угрупованнями та Іраном. Пандемія коронавірусу знизили ціни на газ до рекордно низького рівня, форсуючи неминучу тенденцію переходу споживачів з викопного палива на більш екологічну відновлювальну енергію.

Тим часом, правозахисники критикували Катар за його ставлення до іноземних робітників, які будували інфраструктуру для чемпіонату світу з футболу. За інформацією Міжнародної організації праці, лише у 2020 році, внаслідок такого ставлення померли 50 людей. За останній рік ціни на газ у Європі виросли у понад чотири рази, спочатку через відновлення попиту після пандемії, а після того через російське вторгнення в Україну. Президент США Джо Байден назвав Катар «крупним союзником, який не входить до НАТО» через те, що Доха допомогла Сполученим Штатам з евакуацією з Афганістану. Це контрастує із напругою між США, Саудівською Аравією та ОАЕ, оскільки вони відмовились збільшити нафтовидобуток й допомогти знизити ціни.

Непрогнозований успіх

Катар вже збирає урожай. За даними Citigroup, економіка Катару у 2022 році збільшиться на 4,4% і це буде максимальним зростанням з 2015 року. ВВП на одного громадянина Катару збільшиться до $80 тисяч, наближаючись до рівня Кайманових островів та Швейцарії. За словами Зіада Дауда, головного економіста Bloomberg Economics, початок газового «суперциклу» синхронізувався із завершенням будівельного буму напередодні чемпіонату світу з футболу, який підживлював економіку останніми роками.

«Зараз дуже вдалий час для Катару, який може стати новим драйвером розвитку у цьому десятилітті», – зазначив економіст.

Що Катар робитиме з грошима?

Тепер питання полягає в тому, що Катар буде робити із своїми неочікуваними доходами від зрідженого газу. Переважна частина коштів буде використана для підтримки суверенного фонду добробуту Катару. Це дозволить Катарському інвестиційному управлінню, яке уже є інвестором компаній від Barclays Plc до Volkswagen AG та у нерухомість Нью-Йорка та Лондона, пришвидшити просування у технологічні компанії.

Катар також може використати фонд для досягнення власних регіональних цілей. У березні 2022 року, уряд Катару зобов’язався інвестувати у Єгипет $5 млрд. Це було частиною плану країн Перської затоки для підтримки північноафриканської країни, яка постраждала від зростання цін на продовольство від початку війни в Україні.

Попередні інвестиції, які були пов’язані із зовнішньою політикою, не завжди приносили дивіденди За останні 10 років, Катарське інвестиційне управління вклало мільярди доларів у російські активи, зокрема у державну нафтову компанію «Роснефть».

Підтримка Єгипту передбачала $8 млрд після подій «арабської весни» 2011 року, коли «брати-мусульмани» керували урядом. Але їх правління виявилось нетривалим: єгипетські військові повалили президента Мухамеда Мурсі у 2013 році. Катар критикували інші країни Перської затоки за підтримку Мурсі та інвестиції у сектор Газа після його захоплення ХАМАСом, який у США визнали терористичною організацією. 

Повільний шлях до приголомшуючого багатства

Значення Катару для світового постачання газу було великим. Запаси Катару здебільшого містяться у гігантському морському Північному родовищі, яке Shell Plc виявила у 1971 році. Проте, компанія незабаром відмовилась від нього. Газ не мав великої цінності, особливо якщо він знаходився надто далеко, щоб його можна було постачати на крупні ринки. До 1990-х років фінансове становище Катару було скрутним через падіння нафтовидобутку та вартості «чорного золота».

Споживання зростало та інженери знизили вартість виробництва зрідженого газу, внаслідок чого паливо стискається й охолоджується до -161°C, що дозволяє його транспортувати по цілому світу. До 2012 року країна стала найбільшим у світі експортером завдяки попиту у Японії і на Тайвані. Проте, Європа виявилась складнішим ринком для завоювання через конкуренцію зі сторони Росії.

Після російського вторгнення в Україну, Євросоюз запровадив жорсткі санкції проти Росії, але поки що вони не стосуються нафти та газу. Зараз Катар не може виробляти достатньо газу, щоб задовольнити потреби Європи, яка отримує близько 40% газу з Росії. Державний виробник Qatar Energy працює на повну потужність і понад 80% катарського газу надходить в Азію.

Високі ціни

Morgan Stanley очікує, що відмова Європи від російського газу призведе до збільшення світового споживання зрідженого газу на 60% до 2030 року. Goldman Sachs прогнозує, що наступного року спотові ціни на газ у Європі та Азії будуть сягати 25 доларів за мільйон британських теплових одиниць. Американські банки також налаштовані оптимістично і щодо нафти, з якою пов’язано більшість існуючих контрактів Катару на постачання.

Євросоюз розпочав реалізацію багатовекторної стратегії, яка скерована на отримання більшої кількості зрідженого й трубопровідного газу не з території Росії. У березні на форумі зовнішньої політики у Досі президент України Володимир Зеленський заявив, що Катар може завадити Росії використовувати енергію в якості «зброї, щоб шантажувати світ».

За словами Елана Хабіба з аналітичної компанії ICIS, російське вторгнення й невизначеність з постачанням газу у Європу змінили правила гри для Катару.