Україна отримала криптовалютні пожертви на 70 мільйонів доларів

Більшість криптовалютних платежів було використано для придбання військової техніки, бронежилетів, низки транспортних засобів та ліків

За рік російського вторгнення, Україні було пожертвовано 28,9 мільйонів доларів США в ефірі, 22,8 мільйонів доларів у біткойнах і 11,6 мільйонів доларів у Tether. Про це йдеться у публікації CoinTelegraph, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Цифри оприлюднені на основі звіту від платформи даних блокчейну Chainalysis, який виявив, що більшість коштів надійшла у вигляді тикерів Ether ETH зі зниженням на 1761 долар і тикерів Bitcoin BTC зі зниженням на 27 811 доларів. У той час як донори тикерів BTC і Tether USDT, що впали на 1 долар, отримали 22,8 мільйона доларів та 11,6 мільйона доларів відповідно.

Пожертви також надходили у вигляді незамінних токенів, таких як аукціон Ukraine DAO з продажу NFT з українським прапором за 6,1 мільйона доларів.

«Близько 80% загальної суми пожертв у розмірі 70 мільйонів доларів надійшло в перші кілька місяців війни, коли швидкість платежів у криптовалюті прискорила здатність країни реагувати на російське вторгнення. Якби ми використали традиційну фінансову систему, це тривало б дні […] Ми змогли забезпечити купівлю життєво важливих товарів у стислі терміни за допомогою криптовалюти, і дивовижно, що близько 60% постачальників змогли прийняти криптовалюту. Я не очікував цього», – пояснив заступник міністра цифрових технологій України Олександр Борняков в інтерв’ю Yahoo Finance.

Він додав, що криптофонд «Допомога Україні» мав «абсолютний успіх» і він був вражений не тільки сумою пожертв, що надійшли, а й легкістю, з якою Мінцифри могло отримати доступ до цих засобів для оборони України.

Альона Шевченко, співзасновник Ukraine DAO також пояснила Yahoo Finance, що криптовалюти стали альтернативним варіантом, коли на українську центральну банківську систему були накладені обмеження.

«Національний банк запровадив ліміти на перекази іноземної валюти в Україну та з України, щоб зупинити відтік гривні […] Завдяки криптовалюті, ми змогли покрити частину нагальних потреб наших захисників. Іншого шляху в нас буквально не було», – зазначає Шевченко.

Як повідомляв у серпні 2022 року Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр України та міністр цифрової трансформації, більшість криптовалютних платежів Міністерству цифрових технологій було використано для придбання військової техніки, бронежилетів, низки транспортних засобів та ліків.

Втім, проросійські військові групи також використовували криптовалюту для краудфандингу своїх військових дій, зокрема для фінансування військових закупівель, поширення дезінформації та створення пропаганди на підтримку російського вторгнення.

За час війни, 100 таких проросійських груп отримали загалом 5,4 мільйона доларів, проте з липня 2022 року пожертви значно скоротилися. Незрозуміло, який вплив на цей спад мали санкції, але 24 лютого 2023 року було запроваджено 10-й пакет санкцій проти Росії.