Компанія Ахметова в США виявилась хронічним порушником законів

United Coal звинувачують у неправомірному отриманні державної позики та систематичному порушенні правил техніки безпеки й охорони праці шахтарів

Чотири вугледобувні компанії українського олігарха Рената Ахетова в США отримали позику на 21 мільйон доларів в межах національної Програми захисту зарплат, яка покликана допомогти малому бізнесу зберегти зарплату персоналу під час пандемії коронавірусу. В той час, як малому бізнесу було досить важко отримати таку допомогу, це не було проблемою для американської компанії Ахметова United Coal Company, обсяги продаж якої за підсумками 2019 року сягнули 1,5 мільярдів доларів. Дуже багато фактів вказує на те, що кредит було надано компанії, яка його не потребує і загальна сума позики перевищує розмір штрафів, накладених на United Coal за порушення техніки безпеки та ризики для здоров’я їх співробітників. Про це йдеться в матеріалах розслідування незалежної американської організації POGO, переклад яких пропонує Foreign Ukraine.

З того часу, як Ахметов купив United Coal у 2009 році, інспектори виявили 14 030 порушень федеральних стандартів США у галузі охорони здоров’я та безпеки на загальну суму в 13,4 мільйони доларів у вигляді адміністративних штрафів на його шахтах, зокрема і після загибелі 5 шахтарів від нещасних випадків. Одна з найбільших шахт Ахметова в США, яку звинувачують у хронічних проблемах з безпекою, виграла від суперечливого акту поблажливості зі сторони адміністрації президента США Дональда Трампа.

Впродовж останніх кількох років, колишні співробітники United Coal подали судові позови проти компанії через заборгованість по зарплаті і тому виділення кредиту за Програмою захисту зарплат за ідеєю мало унеможливити виникнення заборгованостей в компанії у майбутньому. Уряд США навіть може не вимагати повернення позики, якщо їх отримувачі виконають певні умови, наприклад використають частину кредитних коштів для оплати праці персоналу у ці важкі економічні часи.

Як свідчать ці судові позови, колишні співробітники United Coal брали участь у «плані отримання бонусів за лояльність» непрофспілковій компанії, який передбачав відтермінування виплати 10% коштів допоки компанія не переживатиме кризу або ж вони не будуть звільнені (за умови, якщо вони працювали тут останні 6 років). Справа на основі позовів 6 звільнених співробітників United Coal була врегульована у 2016 році.

У материнській компанії United Coal повідомили, що вони напередодні пандемії коронавірусу уже переживали фінансові труднощі. За їх словами, виробники вугілля в США зіткнулись з падінням відпускних цін на свою продукцію ще за рік до спалаху коронавірусу. Але їм вдалось уникнути закриття шахт у другому кварталі 2020 року саме завдяки Програмі захисту зарплат.

«Стратегічне рішення»

Зазначимо, що United Coal належить до 27 компаній в США, доходи яких перевищили 1 мільярд доларів і вони отримали кредитні кошти в межах Програми захисту зарплат. United Coal та її дочірні компанії – Pocahontas Coal, Carter Roag Coal та Wellmore Energy повідомили, що вони використали ці позикові кошти для утримання на роботі загалом 1044 співробітників, а також для сплати арендних платежів та комунальних послуг.

Згідно з правилами Управління з питань малого бізнесу в США (SBA), позикові кошти можна передавати дочірнім компаніям за умови, що загальна чисельність їх персоналу та доходи відповідають встановленому стандарту (для вугільної промисловості він складає 1250 співробітників). У материнській компанії United Coal – «Метінвест» повідомили, що їх зарубіжні підприємства не є афілійованими з United Coal і тому загальну чисельність їх персоналу (66 000 осіб) не можна враховувати згідно зі стандартами SBA.

На відміну від попередніх програм адміністрування малого бізнесу, зараз немає значення чи є отримувачі позикових коштів в межах Програми захисту зарплати багатими іноземними громадянами. У даному випадку іноземним громадянином є Ренат Ахметов, який залишається найбагатшою людиною в Україні, хоча його статки останніми роками і зменшились. Не забуваємо, що Ахметов купив найдорожчий маєток на Французькій Рів’єрі Les Cèdres за 200 мільйонів доларів, а також є власником пентхаусу у лондонському One Hyde Park, який він придбав за 200 мільйонів доларів у 2010 році.

Як відомо, це трапилось через рік після того, як він купив компанію United Coal і назвав це рішення «частиною стратегії з метою збільшення присутності на ринку США». Ахметов сподівався використати цю купівлю, щоб підвищити впізнаваність свого бренду в Сполучених Штатах і отримати доступ до додаткових джерел фінансування. SCM (корпорація Ахметова), за словами колишнього посла США в Україні Вільяма Тейлора, хотіла інвестувати у середовище з високими стандартами управління, посилаючись на «суворі правила охорони праці й техніки безпеки на шахтах».

Небезпечний меседж

Проте, з часу купівлі Ахметовим United Coal, вона не дуже ретельно дотримувалась федеральних правил безпеки та охорони праці. Інспектори зафіксували 14030 порушень впродовж 2009-2020 років. «Метінвест» оскаржила 20% порушень й знизила загальний розмір штрафів з 13,4 до 10 мільйонів доларів.

У лютому 2013 року двоє шахтарів загинули на найбільшій шахті United Coal – Affinity у Західній Вірджинії. Тоді Федеральне агентство США з безпеки на шахтах наклало на дочірню компанію United Coal – Pocahontas Coal дуже жорсткий штраф, яким карають за найбільші ризики для безпеки гірників.

Директор з безпеки United Coal Дон Джонс заявив у 2018 році, що Affinity була єдиною шахтою, яка залишилась працювати в умовах накладених санкцій впродовж 5 років. За цей час на Affinity було зафіксовано 265 серйозних та істотних порушень правил техніки безпеки. Зазначимо, що адміністрація Трампа тоді скасувала повідомлення про порушення, але юридичні підстави для такого рішення вважаються сумнівними. Цей безпрецедентний крок викликав докори зі сторони Боба Скотта та Марка Такано у Комітеті з питань праці в Палаті представників, Об’єднання шахтарів США та федерального комісара з юридичних спорів у сфері безпеки на шахтах.

«Це рішення є небезпечним сигналом про те, що компанія, яка хронічно нехтує безпекою своїх співробітників може отримати поблажку від дружньої адміністрації Трампа», – зазначив у серпні 2018 року Роберт Коен-молодший, уповноважений з нагляду за безпекою та здоров’ям шахтарів.

У United Coal зауважили, що вжили заходів щодо ліквідації наслідків, але через 2 роки після скасування санкцій, федеральні інспектори зафіксували на шахті Affinity 583 порушення, 59 з яких є дуже серйозними. Крім того, на інших шахтах United Coal також загинули двоє шахтарів від нещасних випадків. Тим часом, у United Coal підкреслили, що у них не було смертельних випадків протягом 2019-2020 років і їх показники за цей період є кращими, аніж середні показники у вугільній промисловості США. І вони не впливали на уряд США з метою скасування санкцій щодо шахти Affinity.

«Інвестор»

Як стверджувалось у доповіді спеціального прокурора Роберта Мюллера, 15 років тому Ренат Ахметов найняв лобіста Пола Манафорта для просування інтересів Партії регіонів та її лідера Віктора Януковича. І Манафорт використовував гроші Ахметова для успішного перетворення іміджу Партії регонів «з притулку для мафіозі до респектабельної політичної сили». Мюллер ретельно вивчив роль Манафорта у президентській кампанії Дональда Трампа у 2016 році і це призвело до порушення кримінальних справ щодо нього за отримання понад 75 мільйонів доларів від Партії регонів на офшорні рахунки. І згідно із звітом Комітету Сенату США з розвідки, Ахметов був одним із двох олігархів, які фінансували це. Протоколи судових засідань у справі проти Манафорта засвідчили, що його найближчий соратник Рік Гейтс пропонував використати володіння Ахметовим компанією United Coal для захисту його політичних союзників від тиску Конгресу США у 2012 році.

Манафорт та Гейтс прагнули переконати сенаторів США не ухвалювати резолюцію щодо політичного вмотивованого переслідування Януковичем колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, яка виступила проти приватизації Ахметовим крупної енергетичної компанії. Зокрема, Гейтс написав електронного листа сенатору від Західної Вірджинії Джо Манчіну під темою «United Coal», в якому наголошував про вагомість фінансових операцій цієї компанії та створення величезної кількості робочих місць в США. Прокурори назвали цей електронний лист частиною лобіювання, але яку б роль United Coal у кінцевому підсумку не зіграла, усі ці зусилля не увінчались успіхом. Зрештою, Гейтс визнав себе винним у брехні ФБР і змові з метою фінансового шахрайства. Він дав свідчення проти Манафорта, якого засудили у 2018 році за податкове та банківське шахрайство. В United Coal підкреслили, що їм невідомі будь-які факти контактів з Полом Манафортом і вони не впливали на американський уряд та політиків. А в офісі Манчіна відмовились відповісти на запит.

«Це смертельно замкнуте коло»

Зауважимо, що компанії інших двох українських олігархів також отримали позику в межах Програми захисту зарплат, але на відміну від операцій Ахметова, Міністерство юстиції США звинуватило їх у тому, що вони є підставними. Ці компанії належать олігархам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову і вони були «учасниками міжнародної змови з метою відмивання грошей, отриманих шахрайським шляхом» у найбільшому банку України – ПриватБанк. Принаймні, п’ять компаній, причетних до змови, отримали позику в межах Програми захисту зарплати. Схоже, що отримання кредитів цими компаніями, які є об’єктами федерального позову про відмивання грошей, входило в межі Програми захисту зарплат. Згідно з правилами, особи, яким пред’явлені кримінальні звинувачення, не мають права на отримання такої позики.