Екологічні наслідки російського вторгнення в Україну можуть проявитись через багато років

За даними Всесвітнього фонду дикої природи, через війну понад 6 мільйонів українців мають обмежений доступ до чистої води, а понад 280 000 гектарів лісів – знищено або вирубано

Фото: Andrew Kravchenko

Будинок Ольги Лехан біля річки Ірпінь у селі Демидів затопило, коли Україна зруйнувала дамбу, щоб не дати російським військам штурмувати Київ. Через кілька тижнів вода з її крана стала коричневою від забруднення і тому була небезпечною для вживання. Про це йдеться у спеціальному репортажі ABC, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Будинок Ольги Лехан у Демидові затопило, коли Україна зруйнувала дамбу, щоб зупинити наступ російських військ /Фото: Андрій Кравченко

Екологічна шкода від війни з Росією зростає у більшості регіонів України, а експерти попереджають про довгострокові наслідки. Атаки Москви на паливні склади призвели до викиду токсинів у повітря та ґрунтові води, що загрожує біорізноманіттю, кліматичній стабільності та здоров’ю населення.

За даними Всесвітнього фонду дикої природи, через війну понад 6 мільйонів українців мають обмежений доступ до чистої води, а понад 280 000 гектарів лісів – знищено або вирубано. За даними Аудиторської палати України, це завдало шкоди навколишньому середовищу України на суму у понад 55 млрд доларів.

«Це забруднення, яке спричинене війною, нікуди не зникне. Його доведеться вирішувати нашим нащадкам, висаджувати ліси чи очищати забруднені річки», — зазначив Дмитро Аверін, екологічний експерт некомерційної організації Zoi Environment Network.

Хоча найбільше постраждали райони у промислових східних регіонах України, де бої між урядовими військами та проросійськими сепаратистами тривають з 2014 року, збитки зафіксовані і в інших регіонах.

«Крім бойових втрат, війна також негативно впливає на фізичне та психічне здоров’я людей і це може проявитись через багато років», — вважає Рік Штайнер, американський вчений-еколог, який консультував уряд Лівану з екологічних питань, пов’язаних із місячною війною 2006 року між цією країною та Ізраїлем.

Після паводку у селі Демидів жителі розповідали, що вода у них помутніла, була дивною на смак і залишала плівку на каструлях і сковорідках після варіння.

Мешканці Демидова розповіли, що їхня вода з-під крану стала каламутною та дивною на смак/Фото: Андрій Кравченко

Зазначимо, що це село було під контролем росіян до квітня. Після того українська влада почала завозити прісну воду, але поставки припинилися у жовтні, коли зламалася цистерна і це змусило жителів знову пити брудну воду.

«У нас немає іншого виходу. У нас немає грошей, щоб купувати бутильовану воду», – розповідає місцева мешканка Ірина Стеценко.

За її словами, від такої води з’явилась діарея і вона стурбована здоров’ям своїх дітей.

У липні екологічний орган ООН попереджав про значну шкоду водній інфраструктурі, включаючи насосні станції, очисні та каналізаційні споруди.

Ірина Стеценко каже, що її родина має діарею від водопровідної води і не має грошей на бутильовану воду/Фото: Андрій Кравченко

Після того, як російська ракета влучила у склад палива в місті Калинівка, приблизно за 30 кілометрів на південний захід від Києва, у прилеглому ставку було виявлено високу концентрацію мазуту та мертвої риби на поверхні — очевидно, через нафту, яка потрапила у воду.

Згідно з квітневим звітом REACH, гуманітарної дослідницької ініціативи, яка відстежує інформацію в районах, які постраждали від кризи, стихійного лиха та переміщення, збільшився рівень діоксиду азоту, який виділяється при спалюванні викопного палива, у районах на захід і південний захід від Києва. Це може викликати подразнення шкіри та опіки, респіраторні захворювання та завдати шкоди рослинності.

«Сільське господарство України також постраждало. Пожежі після ракетних обстрілів завдали шкоди посівам і худобі, спалили тисячі гектарів лісу і не дозволили завершити збирання врожаю», – повідомив Сергій Зібцев, професор лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України.