Україна поки що не експортуватиме електроенергію до Польщі

Доля запуску лінії Жешув – Хмельницька атомна електростанція залишається невизначеною

У грудні повинні були завершитися роботи з відновлення лінії Жешув – Хмельницька атомна електростанція. Ідея полягала в тому, щоб забезпечити імпорт дешевої електроенергії з України до Польщі. Проте, наразі невідомо, що буде з цією лінією, оскільки Україна бореться з дефіцитом електроенергії. Про це йдеться в аналітичній публікації Wysokie Napiecie, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Йдеться про закриту майже 30 років тому лінію 750 кВ від Віделок поблизу Жешува до кордону з Україною, а далі до Хмельницької АЕС. З польського боку вона має довжину 114 км і з 1993 року виконувала лише «ландшафтну функцію».

Щоправда, іноді виникали ідеї щодо її відродження, але усе закінчувалося лише анонсами. Польська влада не була зацікавлена ​​в такому рішенні, оскільки це, створило б конкуренцію вітчизняному енергетичному сектору, де домінують державні компанії.

Останні роки, і перш за все 2022 рік, різко змінили ситуацію. Наявний резерв потужності в Національній енергосистемі Польщі значно скоротився, і перспективи на найближчі роки тривожні, що визнали у своїх звітах як Офіс регулювання енергетики, так і Міністерство клімату та навколишнього середовища.

Передчуттям є події 23 вересня, коли Polskie Sieci Elektroenergetyczne вперше в історії оголосила період загрози на ринку потужності. Причиною стала безвітряна погода та велика кількість енергоблоків, які зупинилися через планові чи аварійні ремонти.

В умовах російсько-української війни відбулося своєрідне перезавантаження, і це знову відкрило тему відновлення лінії Жешув-Хмельницька АЕС, яка важлива ​​для Польщі заради забезпечення електроенергії та вигідна для України завдяки можливості заробити додаткові кошти до бюджету. Сприятливою обставиною стала синхронізація української енергосистеми з європейською усередині березня.

Уже під час синхронізації з ініціативою відновити лінію 750 кВ виступив польський мільярдер Зигмунт Солорж через компанію ZE PAK. Згодом подібну заяву зробив Orlen Synthos Green Energy – спільне підприємство хімічної компанії Synthos, що належить Міхалу Соловову, і державного Orlen, створеного для будівництва мікро- та малих ядерних реакторів.

Проте, у компанії Polskie Sieci Elektroenergetyczne нагадали, що вони є оператором системи передачі, і якщо інвестиції будуть здійснені, то вони подбають про них. Довго чекати не довелося, адже відповідний меморандум з цього приводу підписали у Києві на початку червня 2022 року уряди Польщі та України.

Потім по обидва боки кордону розпочалися роботи, які спрямовані на перетворення лінії Жешув-Хмельницька АЕС з 750 кВ на 400 кВ. Її запуск мав відбутися у грудні 2022 року, що дозволить імпортувати до Польщі близько 1000 МВт енергії.

Готовність продавати енергію з Хмельницької АЕС підтвердив президент України Володимир Зеленський 9 вересня 2022 року під час візиту польського прем’єр-міністра Матеуша Моравецького до Києва. Він навіть заявив, що українці зі свого боку завершать роботи із запуску лінії на Жешув не 14 грудня, як планувалося спочатку, а на тиждень раніше.

Але у жовтні-листопаді російська армія завдала ракетних ударів по українських містах, а також об’єктам енергетичної, телекомунікаційної та водної інфраструктури. За українськими оцінками, зруйновано або пошкоджено 40% енергетичної інфраструктури, тому багато українських міст поринули у темряву – як через безпосередні наслідки ракетних атак, так і через віялові відключення електроенергії в різних регіонах України. Наприклад, увечері 3 листопада тимчасово знеструмленими залишилися 4,5 млн українців.

Плани імпорту української електроенергії значною мірою були наслідком того, що внаслідок війни місцевий попит впав аж на третину. У ситуації, коли українська економіка має труднощі з виробництвом та експортом багатьох продуктів, продаж енергоносіїв Польщі не лише наповнив би бюджет, а й політично зміцнив би відносини з Євросоюзом, який бореться з енергетичною кризою.

Утім, перша хвиля масованих ракетних ударів змусила Україну призупинити експорт енергоресурсів 11 жовтня для підтримки стабілізації власної енергосистеми. 27 жовтня була здійснена перша успішна спроба імпорту енергоносіїв зі Словаччини. Очікується, що загальна потужність імпорту з ЄС в Україну наразі становитиме близько 500 МВт, і «Укренерго» хотіло б збільшити її на 500-1000 МВт.

Безумовно, лінія 400 кВ Жешув – Хмельницька АЕС зможе цьому сприяти, оскільки використовуватиметься як для імпорту, так і для експорту електроенергії – на відміну від існуючого з’єднання Замостя – Добротвір, яке не має технічної можливості для передачі електроенергії з Польщі в Україну. Загальна вартість запуску лінії з польського боку мала становити приблизно 30 мільйонів злотих.