Україна зараз має найкращі шанси за 100 років, щоб звільнитись від російського ярма

Зараз українці більш готові, згуртовані і мобілізовані, аніж у 1918 році

Минуле століття в Україні насичене визначними подіями — війнами, голодоморами, політичними потрясіннями. Проте, є повторювана тема, яку можна звести до одного речення: Україна намагається звільнитися від Росії, а Росія відмовляється відпустити її. Про це йдеться в аналітичній публікації NPR, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

«Російська імперія почала розширюватися разом з Україною. На думку багатьох росіян, їхня імперія не може існувати без України. Тому вони постійно повертаються», – зазначає народний депутат України та відомий історик Володимир В’ятрович.

Він живе поблизу київського передмістя Бучі, яке росіяни зрівняли із землею у перші дні війни. Коли росіяни напали на Україну 24 лютого, В’ятрович каже, що він негайно відправив свою дружину та 6-річного сина на захід України заради їхньої безпеки.

Потім він поїхав до Києва на екстрене засідання парламенту, який оголосив воєнний стан. До 14:00 того дня він отримав гвинтівку, щоб приєднатися до територіальної оборони, яка захищала столицю.

Це був день великої драми у війні. Але як історик В’ятрович бачить дії президента Володимира Путіна як частину моделі поведінки російських лідерів.

«Багато заяв Путіна за останні роки чітко засвідчили, що він хоче відновити Російську імперію. Це було для мене попередженням війни», — вважає він.

Декларація незалежності

Україна вперше проголосила незалежність від Росії у 1918 році, зробивши це в елегантній, білій будівлі в центрі Києва, яка зараз слугує офісами Київського будинку вчителя.

У той час українці прагнули скористатися хаосом у Росії після краху російської монархії. Але Володимир Ленін і комуністи, спадкоємці російської монархії, відправили війська в Україну і зруйнували цю короткотривалу незалежність.

Без реальної альтернативи, Україна формально стала частиною Радянського Союзу 30 грудня 1922 року — століття тому.

«Звичайно, є паралелі із подіями сторічної давнини. Наша будівля теж постраждала під час бойових дій тоді. І тепер вона знову пошкоджена від ракетних обстрілів Росії. Але не хвилюйтеся. Ми все відновимо, — запевняє директор Будинку вчителя Олег Стешук.

Ендрю Вайс із Фонду Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні зазначає, що за часів Радянського Союзу кремлівські лідери неодноразово придушували українські протести та повстання — це допомагає пояснити, чому українці так запекло воюють сьогодні.

Велике бажання вирватися з-під гніту Москви

Українці думали, що це питання остаточно вирішено у грудні 1991 року, коли вони провели референдум про незалежність. 92% українців проголосували тоді за те, щоб йти своїм шляхом. Пізніше Радянський Союз розпався.

Але коли Володимир Путін прийшов до влади в Росії у 1999 році, у нього були інші плани. Російський лідер не сприймає незалежність України і вважає її – частиною Росії. Він стверджує, що тільки Росія може захистити Україну від іноземних загарбників.

Вайс підкреслює, що Україна зараз мобілізує всіх своїх громадян, аби досягти того, до чого люди 100 років тому могли тільки прагнути. Це країна, яка матиме ідентичність на основі протистояння Росії та національному наративі виживання і подолання.

Що означає війна для України та Росії

Для України ставки в цій війні величезні. Те саме стосується і Росії.

Росіянин Гаррі Каспаров, колишній чемпіон світу із шахів і рішучий критик Путіна, вважає, що російський лідер не може програти цю війну.

«Якщо він програє війну, то не виживе. Це може означати кінець не лише ери Путіна, але й ери імперій. Зараз ХХІ століття. Імперіям – пора на звалище історії», – підкреслює Каспаров.

Очолювана ним організація Renew Democracy Initiative збирає гроші для України.

«Ми сприймаємо це не просто як моральний обов’язок допомогти Україні вижити і виграти війну, але також як можливість пожвавити дискусію про демократію та цінності свободи. Українці продовжують демонструвати нам, що за ці цінності варто боротися та вмирати», – відзначає Каспаров.

Багато військових аналітиків попереджають, що війна навряд чи вирішиться на полі бою. Кажуть, що, швидше за все, потрібні переговори та компроміси.

Це не популярна думка в Україні. Президент Володимир Зеленський і багато громадян заявляють, що хочуть, щоб усі російські війська були виведені з України.

Валерій Чалий, колишній посол України в США, заявив, що регіон стане більш стабільним, якщо Україна виграє війну і приєднається до НАТО. Хоча приєднання до альянсу є дуже малоймовірним у найближчій перспективі.

На думку В’ятровича, цього разу протистояння з Москвою закінчиться іншим чином.

«Я вважаю, що у нашого покоління є можливість покласти цьому край. Зараз українці більш готові, згуртовані і мобілізовані, аніж у 1918 році», – переконаний народний депутат України.