Західна бронетехніка для України: як виглядає, як себе зарекомендувала і які має переваги на полі бою

Marder, Bradley M2, AMX-10 RC та Leopard 2: саме ці моделі бронетехніки незабаром з’являться на полі бою в Україні, тому важливо дізнатись їхні технічні характеристики

Тривалий час Україна безуспішно просила у західних союзників бронетехніку, але наприкінці січня 2023 року кригу врешті-решт вдалось пробити і Франція, Німеччина та США пообіцяли її надати. Deutsche Welle розповіла про які моделі бронетехніки йдеться і проаналізувала їхні переваги. Foreign Ukraine пропонує переказ цієї публікації.

Німецька бойова машина піхоти Marder

Німеччина оголосила, що поставить в Україну бойову машину піхоти Marder. БМП транспортує підрозділи солдатів на поле бою, надає їм вогневу підтримку, а десантники ведуть з них вогонь. Тому це дуже універсальна система.

У Мардері є місце для 6-7 десантників. Він озброєний 20-мм автоматичною гарматою та опціональними керованими ракетами типу «Мілан» проти наземних і повітряних цілей. Він має систему вентиляції, яка захищає його від зброї масового ураження (ABC), і може долати водні перешкоди глибиною до 2 метрів.

Введений на озброєння у 1971 році, Marder є старим, але перевіреним військовим транспортним засобом, який досі перебуває на озброєнні Бундесверу та багатьох інших армій. Це стало можливим завдяки проведенню постійних модифікацій. БМП Marder використовувалася у Косово та Афганістані. Наступник цієї моделі, Puma, має так багато недоліків, що поки не може замінити Marder.

Американська бойова машина піхоти Bradley M2

США хочуть підтримати Україну бойовою машиною піхоти Bradley M2. Ця машина використовується командою піхоти з 9-10 солдатів як транспортний засіб у бою та для оборони. Він озброєний 25-мм автоматичною гарматою і кулеметом, а також протитанковими керованими ракетами. Він може долати водні перешкоди глибиною до 1,2 метра, розвиває швидкість до 65 кілометрів на годину і має запас ходу близько на 400 кілометрів. Може перевозитися важкими вантажними літаками.

У бою Bradley супроводжує американський M1 Abrams MBT і використовується для ураження танків і піхоти противника. Завдяки кращій броні та міцнішому озброєнню, танк M1 Abrams рухається на головному напрямку атаки, а Bradley M2 забезпечує йому фланговий захист.

Бредлі також проявив себе автономно від Абрамса. З моменту введення на озброєння у 1981 році було вироблено понад 6000 одиниць, і це одна з найпотужніших бойових машин піхоти у світі. Його використовували у всіх великих військових операціях США, включаючи Другу війну у Перській затоці у 1991 році та війну в Іраку у 2003 році.

Французька броньована розвідувальна машина AMX-10 RC

Президент Франції Еммануель Макрон назвав AMX-10 RC «легким танком», але цей термін вводить в оману або, принаймні, сильно перебільшений. Це не справжній танк. AMX-10 RC — колісна броньована розвідувальна машина 6х6 з повним приводом, яка випускається з 1976 року і призначена для розвідувальних завдань. Він озброєний потужною 105-мм гарматою.

Оскільки він в основному використовується для розвідки, то повинен бути переважно мобільним і безшумним. Завдяки повному приводу та малій вазі, AMX-10 RC розвиває на дорозі високу максимальну швидкість у 85 км/год і має запас ходу до 800 км; гусеничні машини долають лише половину цієї відстані. Однак, це робиться за рахунок його броні. Незважаючи на потужну гармату, AMX-10 RC навряд чи матиме шанси проти танків, але це не його завдання. Ця французька машина зарекомендувала себе у бойових завданнях в Чаді, Іраку, Косово, Іраку, Афганістані та Малі.

Німецький танк Leopard 2

Німецький ОБТ Leopard 2 серійно виробляється з 1978 року і з тих пір багато разів вдосконалювався. Бундесвер не планує замінювати його до 2030 року.

Завдяки великому експортному успіху цього танка, виробленого компанією Krauss-Maffei Wegmann, існує багато різних версій, кожна з яких була адаптована до вимог покупця. Його попередник, Leopard 1, також мав великий експортний успіх і досі перебуває на озброєнні багатьох армій по всьому світу. Його завдання — захист від танкових з’єднань противника.

Leopard 2 має 120-мм гладкоствольну гармату, яка може вражати нерухомі або рухомі цілі під час руху. Завдяки додатковому обладнанню він може долати водні перешкоди глибиною до 4 метрів. Захист від зброї масового ураження (ABC) має тривати до 48 годин.

Цей танк з двигуном потужністю у 1500 кінських сил і швидкістю у понад 60 км/год — справжній важковаговик. Його вага понад 60 тонн завжди є великою проблемою для мостів. За словами канадських і датських солдатів, Leopard 2 добре зарекомендував себе в Афганістані, головним чином завдяки міцній броні.